Aktuellt

Bergqvist välkomnar satsningar på kunnande, barn och hållbara lösningar

För att få ekonomin att rulla igen till följd av coronakrisen behövs nu stimulerande, långsiktiga och hållbara lösningar. Riksdagsledamot Sandra Bergqvist (SFP) ser möjligheter för förnyelse och utveckling i regeringens budgetförslag 2021.
Sandra Bergqvist
07.10.2020 kl. 17:14

Regeringen fortsätter halvera farledsavgifterna

Regeringen föreslår i statsbudgeten för år 2021 bland annat en fortsatt halvering av farledsavgifterna för att stärka industrin konkurrenskraft.
Anna-Maja Henriksson
05.10.2020 kl. 15:15

Stöd till beskogning är praktiskt klimatarbete

Regeringen beslöt i dag, enligt regeringsprogrammet och beslut gjorda på regeringens klimatmöte i Nordsjö tidigare i år, om ett temporärt stöd för beskogning för att öka kolbindningen och på så vis bekämpa klimatförändringen.
Thomas Blomqvist
05.10.2020 kl. 11:53

EU-fonden ger oss möjligheter

Höstens politiska arbete har verkligen dragit igång på allvar. Vid sidan om de stora reformerna, beslut relaterat till coronan och sysselsättningsfrågor har mycket präglats av diskussionen om EU:s återhämtningsfond.
Mikko Ollikainen
03.10.2020 kl. 06:17

Finland behöver framtidstro!

Regeringens årliga budgetria gick av stapeln för ett par veckor sedan. Den här budgetrian var på många sätt exceptionell. På bordet låg inte enbart statsbudgeten för 2021 utan även viktiga beslut gällande bl.a. sysselsättning. Dessutom fortsätter coronakrisen att sätta världen och Finland i obalans.
Anna-Maja Henriksson
04.10.2020 kl. 06:53

Interpellationsdebatt

Vårt främsta budskap var att det behövs realism i dessa kristider.
Anders Norrback
03.10.2020 kl. 06:51

Gruppanföranden

Debatt om oppositionsgruppernas alternativbudgetar 9.11.2016

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson
09.11.2016 kl. 14:30

Extremrörelser och våld, aktualitetsdebatt 5.10 2016

Gruppanförande, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
05.10.2016 kl. 15:00

Regeringens proposition till riksdagen om statsbudgeten för 2017

Gruppanförande 20.9 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
20.09.2016 kl. 13:00

Statsministerns upplysning med anledning av folkomröstningen i Förenade kungariket

Gruppanförande 1.7 2016, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
01.07.2016 kl. 10:36

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2017-2020.

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen ledamot Mats Nylund 22.6 29016
22.06.2016 kl. 14:05

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse

Gruppanförande 21.6 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
21.06.2016 kl. 15:03

Interpellationsdebatt om jordbruket 14.6 2016

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
14.06.2016 kl. 15:00