Aktuellt

Nato-medlemskap och Åland 100 år

Säkerhetspolitiken har varit på allas läppar de senaste månaderna. Ända sedan Rysslands brutala krig mot Ukraina inleddes för snart fyra månader sedan, har det säkerhetspolitiska läget i såväl Finland, Sverige som Europa ändrats på ett grundläggande sätt
Anna-Maja Henriksson
18.06.2022 kl. 06:04

Arbete ska alltid löna sig

Det nalkas sommaruppehåll även här i riksdagen om några veckor. Vårsession har mycket långt präglats av det säkerhetspolitiska läget till följd av Ryssland råa och oförsvarbara intrång i självständiga Ukraina i slutet av februari.
Mikko Ollikainen
18.06.2022 kl. 07:03

Norden enat mot människohandel

Äntligen har vi med mina nordiska justitieministerkolleger kunnat samlas i samma land omkring samma mötesbord. Det ger mervärde.
Anna-Maja Henriksson
24.06.2022 kl. 06:58

Utsläpp i havet som fortfarande är lagliga

För många har sommarlovet eller semestern redan börjat och allt som hör därtill är aktuellt igen. Speciellt för barnen är simning lika med sommar.
Sandra Bergqvist
16.06.2022 kl. 06:52

Mina varmaste gratulationer till Åland för 100 år av självstyrelse!

Svenska folkpartiets ordförande och justitieminister Anna-Maja Henriksson deltar idag i jubileumsfestligheterna för hundra år av åländskt självstyrelse i Mariehamn. Festligheterna går av stapeln på Ålands självstyrelsedag och gästas också av bland annat Finlands presidentpar och det svenska kungaparet.
Anna-Maja Henriksson
09.06.2022 kl. 10:54

Seniorrådgivning för alla våra äldre!

Idag behandlade riksdagen riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivis lagmotion om lagstadgade seniorrådgivningar för personer över 70 år.
Veronica Rehn-Kivi
24.05.2022 kl. 17:40

Företagsamhet viktigt också i svåra tider

Thomas Blomqvist
24.05.2022 kl. 13:10

Gruppanföranden

Responsdebatt om statsrådets redogörelse om EU-politiken

Gruppanförande 27.10.2021, ledamot Eva Biaudet framförde talet.
27.10.2021 kl. 14:50

Interpellation om invandringspolitiken och ekonomin 

Gruppanförande 20.10.2021, Anders Norrback
20.10.2021 kl. 15:04

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2022

Gruppanförande 28.9.2021. Talet hållet av ledamot Anders Adlercreutz.
28.09.2021 kl. 13:00

Redogörelsen om den inre säkerheten

Gruppanförande 21.9.2021, ledamot Mats Löfström.
21.09.2021 kl. 14:59

Remissdebatt om statsrådets försvarsredogörelse

Gruppanförande hållet 16.9.2021 av riksdagsledamot Anders Adlercreutz.
16.09.2021 kl. 15:49

Statsrådets redogörelse om behoven att reformera integrationsfrämjandet

Gruppanförande 15.9.2021. Anförandet framfördes av ledamot Sandra Bergqvist.
15.09.2021 kl. 15:30

Den utvecklingspolitiska redogörelsen för de kommande valperioderna 

Gruppanförande 14.9.2021 hållet av ledamot Eva Biaudet.
14.09.2021 kl. 15:00