Aktuellt

Företagsamhet viktigt också i svåra tider

Thomas Blomqvist
24.05.2022 kl. 13:10

Ansökan om NATO-medlemskap är rätt beslut

Riksdagen förde idag en historisk remissdebatt om ett finskt NATO-medlemskap. Riksdagsledamot Sandra Bergqvist (SFP) stöder beslutet att ansöka om ett NATO-medlemskap och lyfte i sitt anförande upp finländarnas förmåga att bemöta kriser.
Sandra Bergqvist
16.05.2022 kl. 14:53

SFP:s långsiktiga mål om medlemskap är på väg att förverkligas

Regeringens utrikes- och säkerhetspolitiska ministerutskott flaggade igår för ett finländskt medlemskap i Nato. I dag diskuteras Natomedlemskapet i riksdagen, debatten inleddes med gruppanföranden.
Anders Adlercreutz
16.05.2022 kl. 11:11

Det viktigaste beslut jag gjort som minister

Republikens president och regeringens utrikes- och säkerhetspolitiska ministerutskottet (TP-Utva) fattade idag beslut om att Finland ska söka medlemskap i försvarsalliansen Nato, efter att ha hört riksdagen.
Anna-Maja Henriksson
15.05.2022 kl. 20:25

Historiskt beslut för Finlands trygghet

Idag har statsledningen tagit det historiska beslutet att Finland ska ansöka om ett fullvärdigt medlemskap i Nato.
Thomas Blomqvist
15.05.2022 kl. 20:24

Äntligen förkortas lagringstiden för anteckningar om betalningsstörningar!

Idag har republikens president stadsfäst den efterlängtade lagen som förkortar lagringstiden för anteckningar om betalningsstörningar till endast en månad efter att skulden är betald.
Anna-Maja Henriksson
13.05.2022 kl. 11:56

Gruppanföranden

Responsdebatt statsrådets framtidsredogörelse del 2

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi
04.03.2019 kl. 13:00

Interpellation om läget i äldreomsorgen

Interpellationsdebatt 6.2.2019. Gruppanförande hållet av Anna-Maja Henriksson,
06.02.2019 kl. 15:00

Eettistä tietopolitiikkaa tekoälyn aikakaudella-selonteko

Lähetekeskustelu/remissdebatt 13.12.2018.    Ledamot Stefan Wallin
13.12.2018 kl. 17:31

Aktuell debatt om den framtida utvecklingen i EU

Gruppanförande 12.12.2018, Eva Biaudet
12.12.2018 kl. 14:38

Redogörelsen om idrottspolitik

Gruppanförande, Mikaela Nylander
20.11.2018 kl. 14:56

Alternativa budgeterna 14.11.2018

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson,
14.11.2018 kl. 14:37