Aktuellt

Adlercreutz deltar i säkerhetskonferensen i Kouvola 

Den årliga säkerhetskonferensen i Kouvola ordnas 24.10.
Anders Adlercreutz
23.10.2022 kl. 15:30

Kolumn till Ålandstidningen

Thomas Blomqvist
22.10.2022 kl. 15:10

Många järn i elden

Att ha många bollar i luften och hantera såväl stora som mindre frågor varje dag, blir en vana i ministeruppdraget
Anna-Maja Henriksson
22.10.2022 kl. 07:29

Vi måste skapa framtidstro för unga

Med jämna mellanrum lyfts frågan om ungas psykiska hälsa upp, bland annat i veckan då vi presenterades väldigt oroväckande statistik. I sig kom inte som någon överraskning men trots det är påminnelsen ögonöppnande.
Mikko Ollikainen
22.10.2022 kl. 07:26

Striktare räntetak på konsumentkrediter

Regeringen har under ledning av justitieminister och Svenska folkpartiets ordförande Anna-Maja Henriksson vidtagit omfattande åtgärder för att förebygga och bekämpa överskuldsättning.
Anna-Maja Henriksson
20.10.2022 kl. 15:44

Svar på skriftligt spörsmål om FN:s rasdiskrimineringskommittés beslut om den finska sametingslagen

Vad gör regeringen för att svara på anmärkningarna från FN:s kommitté mot rasdiskriminering om kränkningar av samernas rättigheter och hur strävar regeringen efter att förbättra samernas grundlagsenliga självbestämmanderätt?
Anna-Maja Henriksson
19.10.2022 kl. 16:09

Nödvändigt att tillsammans arbeta för en klimatneutral framtid

Riksdagsledamot Anders Norrback (SFP) framförde Svenska riksdagsgruppens gruppanförande när riksdagen i dagens remissdebatt behandlade klimatplanen för markanvändningssektorn.
Anders Norrback
19.10.2022 kl. 15:38

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak.

Gruppanförande 30.11.2020, Anders Norrback, Svenska riksdagsgruppen
30.11.2020 kl. 15:00

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse.

Gruppanförande 11.11.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
11.11.2020 kl. 14:59

Agenda 2030 – mot ett klimatneutralt välfärdssamhälle

Gruppanförande 4.11.2020 hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
04.11.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2021

Gruppanförandehölls av grupordförande Anders Adlercreutz.
07.10.2020 kl. 11:21

Interpellationsdebatten 30.9.2020

Gruppanförandet hölls av ledamot Anders Norrback
30.09.2020 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om EU:s återhämtningsfond

Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
09.09.2020 kl. 14:53

Remissdebatt om den femte tilläggsbudget

Grupprepresentanterna gavs möjlighet till 2 minuters kommentar. Gruppordförande Anders Adlercreutz höll Svenska riksdagsgruppens taltur.
08.09.2020 kl. 16:16