Aktuellt

Alla vägar leder till Österbotten

Riksdagens finansutskott har godkänt sitt betänkande om nästa års statsbudget. Samtidigt har utskottet bestämt om fördelningen av de så kallade julklappspengarna, en extra budgetpott på cirka 50 miljoner euro.
Anders Norrback
13.12.2022 kl. 10:11

Julklappspengar till vägar, broar, rondeller och skärgårdshavet!

Idag blev det klart att det beviljas så kallade julklappspengar till flera olika vägförbättringsprojekt på Kimitoön och i Pargas. Riksdagsledamot Sandra Bergqvist (SFP) är mycket nöjd med förhandlingsresultatet.
Sandra Bergqvist
13.12.2022 kl. 10:09

Viktiga satsningar på ungas företagsamhet

Idag har riksdagens finansutskott godkänt sitt betänkande om nästa års statsbudget.
Anders Adlercreutz
13.12.2022 kl. 10:04

Vägprojekt och bättre trafiksäkerhet får viktig finansiering i Nyland

Riksdagens finansutskott har i dag godkänt sitt betänkande om nästa års statsbudget och samtidigt även fattat beslut om fördelningen av de så kallade julklappspengarna. Flera väsentliga vägar i Nyland kommer till följd av detta att tilldelas välbehövliga tilläggsresurser.
Adlercreutz och Rehn-Kivi
13.12.2022 kl. 10:03

Gruppanföranden

Människorättspolitiska redogörelsen

Gruppanförandet hölls av ledamot Biaudet
16.02.2022 kl. 15:41

Statsrådets redogörelse om underrättelselagstiftningen

Gruppanförandets talare ledamot Rehn-Kivi
09.02.2022 kl. 15:00

Riksmötets öppningsdebatt 8.2.2022

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz.
08.02.2022 kl. 15:00

Responsdebatt om budgeten 2022

Gruppanförande hållet av ledamot Veronica Rehn-Kivi
14.12.2021 kl. 11:00

Reponsdebatt om statsrådets försvarsredogörelse

Gruppanförande hållet av ledamot Anders Norrback
07.12.2021 kl. 14:50

Interpellation om Finlands beredskap för hybridpåverkan som bygger på styrning av migrationsströmmar

Gruppanförande hållet av ledamot Mats Löfström
24.11.2021 kl. 14:45

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 23.11.2021 hållet av ledamot Mikko Ollikainen
23.11.2021 kl. 14:49