Aktuellt

Regeringen gör märkbara trafikinvesteringar

SFP:s ordförande, justitieminister Anna-Maja Henriksson är mycket nöjd över att regeringen i sitt förslag till tilläggsbudget prioriterar viktiga trafikprojekt.
Anna-Maja Henriksson
18.06.2019 kl. 11:44

Kustbanan lyfts upp i tilläggsbudgeten

Regeringen fattade beslut om förslag till årets andra tilläggsbudget. Regeringen föreslår bland annat tilläggsanslag till basnätet och trafikprojekt. Bland investeringarna finns ett anslag för grundsanering av kustbanan mellan Helsingfors och Åbo.
Thomas Blomqvist
18.06.2019 kl. 11:42

Svenska riksdagsgruppen fördelade utskottsplatserna

Svenska riksdagsgruppen
13.06.2019 kl. 16:52

Andersson och Borgarsdóttir Sandelin blir specialmedarbetare

Svenska riksdagsgruppen
11.06.2019 kl. 21:06

Viktigt att arbetet med självstyrelserevisionen kommer i mål under nuvarande period och att höjningen av grundfinansieringen säkerställs.

Ålands riksdagsledamot Mats Löfström lyfte i dagens riksdagsdebatt om regeringsprogrammet upp Ålandsskrivningarna i programmet.
Mats Löfström
11.06.2019 kl. 21:00

SFP:s värderingar syns tydligt

SFP:s värderingar syns tydligt i det nya regeringsprogrammet och många av förnyelserna innebär konkreta förbättringar i finländarnas vardag. Det betonade gruppordförande Anders Adlercreutz i riksdagens debatt om regeringsprogrammet på tisdag.
Anders Adlercrutz
11.06.2019 kl. 20:56

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2019 - 2022.

Anna-Maja Henriksson, gruppanförande 17.4.2018
17.04.2018 kl. 14:52

INTERPELLATIONSDEBATT OM UTBILDNINGEN 28.2.2018

Gruppanförande, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
28.02.2018 kl. 15:04

Remissdebatt om spaningslagarna 20.2.2018

Gruppanförande, Thomas Blomqvist,
20.02.2018 kl. 15:00

Riksmötet 2018, öppningsdebatt 14.2.2018

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
14.02.2018 kl. 15:00

Responsdebatt om budgeten 13.12.2017

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
13.12.2017 kl. 12:45

Regeringen besvarar interpellation om den ökande ojämlikheten 7.12.2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
07.12.2017 kl. 17:29

Jubileumsplenum för den 100-åriga självständigheten 5.12.2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
05.12.2017 kl. 12:37