Aktuellt

Projekt för satsningar på trygghet, medmänsklighet och framtiden får extra finansiering

Riksdagens finansutskott har på tisdagen fattat beslut om de så kallade julklappspengarna.
Adlercreutz och Rehn-Kivi
13.12.2022 kl. 10:02

Migrationsverket måste utredas 

Anders Adlercreutz
10.12.2022 kl. 15:49

Jordbrukets lönsamhet måste förbättras

Riksdagsledamot Sandra Bergqvist (SFP) framförde Svenska riksdagsgruppens gruppanförande när riksdagen i dagens plenum behandlade interpellationen om krisen inom det finländska jordbruket och tryggandet av den inhemska matproduktionen i framtiden.
Sandra Bergqvist
07.12.2022 kl. 15:39

Nödvändigt att öka på rättsvårdens resurser

Riksdagen förde idag remissdebatt om statsrådets redogörelse om rättsvården.
Eva Biaudet
01.12.2022 kl. 18:00

De sänkta klientavgifterna inom småbarnspedagogiken är ett steg i rätt riktning! 

På onsdagen godkände riksdagen regeringens förslag till en permanent sänkning av klientavgifterna inom småbarnspedagogiken.
Veronica Rehn-Kivi
30.11.2022 kl. 16:23

Gruppanföranden

Statsministerns upplysning med anledning av folkomröstningen i Förenade kungariket

Gruppanförande 1.7 2016, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
01.07.2016 kl. 10:36

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2017-2020.

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen ledamot Mats Nylund 22.6 29016
22.06.2016 kl. 14:05

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse

Gruppanförande 21.6 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
21.06.2016 kl. 15:03

Interpellationsdebatt om jordbruket 14.6 2016

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
14.06.2016 kl. 15:00

Jämställdhetens roll för stabiliteten och utvecklingen i samhället.

Jubileumsplenum med anledning av 110 år av kvinnlig rösträtt. Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
01.06.2016 kl. 14:45

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om den inre säkerheten 24.5 2016

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen
24.05.2016 kl. 15:00

Interpellationsdiskussion kring Finlands riktning.

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande Anna-Maja Henriksson 18.5 2016
18.05.2016 kl. 15:00