Aktuellt

Specialbarn måste garanteras rehabilitering

I Finland finns tiotusentals familjer med specialbarn. Ett specialbarn kan ha olika grader av funktionsnedsättning, tal- och språkutvecklingssvårigheter eller någon långvarig sjukdom.
Veronica Rehn-Kivi
08.10.2021 kl. 12:46

Målmedvetet jämställdhetsarbete behövs i Finland och i EU

Årets jämställdhetsdagar arrangeras den 6-7 oktober. Under jämställdhetsdagarna ordnas även en diskussion om HBTIQ-rättigheter i Europa som en del av EU:s framtidskonferens.
Thomas Blomqvist
07.10.2021 kl. 15:33

Åland vill bara ha likabehandling på gränsen

Jag har alltid tyckt illa om orättvisor, egentligen oavsett hur stora eller små de är eller har varit.
Mats Löfström
05.10.2021 kl. 10:06

Självklart borde Åbo Akademi få utbilda jurister!

Sandra Bergqvist
01.10.2021 kl. 10:50

Välkommet försök med rekryteringsstöd för ensamföretagare

Regeringen har idag gett en proposition om ett försök om rekryteringsstöd till riksdagen.
Thomas Blomqvist
30.09.2021 kl. 16:59

Förstagångskvoterna leder till tunneltänk och bör slopas

Svenska riksdagsgruppens ordförande Anders Adlercreutz anser att förstagångskvoterna i högskoleintagningen bör slopas.
Anders Adlercreutz
29.09.2021 kl. 13:47

SFP:s österbottniska riksdagsledamöter kräver konkreta åtgärder gällande skarven

SFP:s österbottniska riksdagsledamöter Mikko Ollikainen, Anders Norrback och Joakim Strand ifrågasätter starkt behandlingen av skarvfrågan och den utdragna processen gällande ersättningar för skarvskador.
Anders Norrback, Mikko Ollikainen och Joakim Strand
29.09.2021 kl. 18:36

Gruppanföranden

Svenska riksdagsgruppens alternativa budget 25.11.2015

Gruppanförande av partiordförande Carl Haglund
25.11.2015 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2016–2019

Gruppanförande 24.11 2015, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen
24.11.2015 kl. 15:15

Vårdreformen

Gruppanförande av gruppordförande Anna-Maja Henriksson 18.11 2015
19.11.2015 kl. 11:12

Interpellation om konsekvenserna av regeringens trafikpolitiska mål

Gruppanförande, Svensk riksdagsgruppen, Thomas Blomqvist 17.11 2015
17.11.2015 kl. 15:13

Interpellationsdebatt om pensionärernas ställning

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
21.10.2015 kl. 15:36

Aktualitetsdebatt om utrikespolitiken

Gruppanförande tisdag 20.10 2015 hållet av ledamot Stefan Wallin
20.10.2015 kl. 15:00

Anförande i debatten om statsministerns upplysning om spetsprojekten 7.10.2015

Riksdagsgruppens ordförande Anna-Maja Henriksson
07.10.2015 kl. 15:00