Aktuellt

Riksdagsledamot Sandra Bergqvist vill se en lösning på de chockhöjda fastighetsskatterna i skärgården

Riksdagsledamot Sandra Bergqvist (Sfp) och Ålands riksdagsledamot Mats Löfström lämnade på fredag in ett skriftligt spörsmål till riksdagens talman.
Sandra Bergqvist och Mats Löfström
25.10.2019 kl. 17:07

Norden är starkare tillsammans

Ministern för nordiskt samarbete och jämställdhet, Thomas Blomqvist, betonade i ett anförande på Utrikesministeriets tillställning på FN-dagen betydelsen av nordiskt samarbete även utanför Nordens gränser
Thomas Blomqvist
24.10.2019 kl. 11:12

Rehn-Kivi välkomnar medborgarinitiativet om terapigaranti

Veronica Rehn-Kivi
22.10.2019 kl. 16:52

Plattformsekonomin ger möjligheter

Joakim Strand
20.10.2019 kl. 11:11

Internationell medling behövs nu i Katalonien

Mats Löfström
19.10.2019 kl. 11:35

Stamvårdande vargjakt försvåras.

Anders Norrback
19.10.2019 kl. 10:55

Gruppanföranden

Regeringens ekonomiska politik och den ekonomiska utvecklingen

Regeringens ekonomiska politik och den ekonomiska utvecklingen i Finland, interpellation Gruppanförande 5.11 2014/ Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
05.11.2014 kl. 15:00

Den samlade energipolitiken

Gruppanförande Christina Gestrin, Svenska riksdagsgruppen Statsministern upplysning om den samlade energipolitiken 7.10 2014
07.10.2014 kl. 15:00

Den samlade energipolitiken

Gruppanförande Christina Gestrin, Svenska riksdagsgruppen Statsministern upplysning om den samlade energipolitiken 7.10 2014
07.10.2014 kl. 15:00

Ökad ojämlikhet

Interpellationen om den ökande ojämlikheten och låginkomsttagares försörjningsproblem. Gruppanförande 23.9 2014, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen
23.09.2014 kl. 15:00

Budgetförslaget 2015

Remissdebatt om budgetförslaget 2015. Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen, Mikaela Nylander 16.9 2014
16.09.2014 kl. 15:21

Polisens resurser

Interpellationsdebatt om polisens resurser 10.9 2014 Ulla-Maj Wideroos, Svenska riksdagsgruppen
10.09.2014 kl. 15:00

Läget i Ukraina

Statsministerns upplysning om läget i Ukraina. Jörn Donner 2.9 2014, Gruppanförande
02.09.2014 kl. 15:00