Aktuellt

Ineffektiv miljöförvaltning ingens fördel

Riksdagsledamot Anders Norrback (SFP) har lämnat in ett skriftligt spörsmål om anmälningsförfarande enligt miljöskyddslagen. 
Anders Norrback
08.12.2020 kl. 17:12

Vårdreformen görs med människan i centrum

Regeringen gav i dag det stora lagpaketet om social- och hälsovårdsreformen till riksdagen.
Thomas Blomqvist
08.12.2020 kl. 11:51

Solidaritet och mänskliga rättigheter ska vara fokus i reformen av EU:s migrations- och asylpolitik

Stora utskottet tog idag ställning till reformen av EU:s migrations- och asylpolitik
Eva Biaudet
04.12.2020 kl. 15:46

Finland kan bli toppnation inom energiforskning

Det är viktigt att fokusera på projekt som uttryckligen aktiverar även privata investeringar i forskning, utveckling och innovationer
Joakim Strand
01.12.2020 kl. 14:32

Covid-19, en ovälkommen gäst!

”Bästa Corona-virus! Jag ber dig dra dit pepparn växer. Vi har fått nog. Vi vill inte ha dig i vår närhet mera. Du förstör vår vardag, du gör mänskor olyckliga och sjuka. Du dödar. Så kan du vara hygglig och ta ditt pick och pack och ge dig iväg.”
Anna-Maja Henriksson
02.12.2020 kl. 06:10

Finland ska vara vägvisare i konfliktlösandet

Finland ska även framöver ta en aktiv roll i konfliktlösandet på den internationella arenan
Anders Norrback
30.11.2020 kl. 14:50

Bergqvist glad över bemanningsstöd till finskflaggade fartyg

Riksdagen har idag godkänt regeringens lagförslag om ett temporärt stöd till sjöfarten till följd av coronapandemin. Riksdagsledamot från Egentliga Finland och medlem i kommunikationsutskottet Sandra Bergqvist är glad över beslutet.
Sandra Bergqvist
27.11.2020 kl. 14:23

Gruppanföranden

Statsministerns upplysning om regeringens politik för 2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen, onsdag 8.2 2017
08.02.2017 kl. 14:44

Utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelsen

Svenska riksdagsgruppens ordförande Stefan Wallin 21.12.2016
21.12.2016 kl. 13:00

Responsdebatt om budgeten

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen 14.12 2016
14.12.2016 kl. 13:00

Statsrådets redogörelse om den nationella energi- och klimatstrategin fram till 2030.

Gruppanförande, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen, 30.11 2016
30.11.2016 kl. 14:42

Debatt om oppositionsgruppernas alternativbudgetar 9.11.2016

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson
09.11.2016 kl. 14:30

Extremrörelser och våld, aktualitetsdebatt 5.10 2016

Gruppanförande, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
05.10.2016 kl. 15:00

Regeringens proposition till riksdagen om statsbudgeten för 2017

Gruppanförande 20.9 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
20.09.2016 kl. 13:00