Aktuellt

Den förnyade abortlagstiftningen stärker kvinnors självbestämmanderätt

Riksdagen har godkänt en ändring av abortlagstiftningen med rösterna 125-41.
Thomas Blomqvist
27.10.2022 kl. 13:35

Abortlagstiftningen tog ett viktigt steg mot 2020-talet

Riksdagen godkände på onsdagen de förslag till ändringar i abortlagstiftningen som social- och hälsovårdsutskottet till stor del på basis av medborgarinitiativet EgenVilja2020 och en lagmotion hade föreslagit i sitt betänkande.
Veronica Rehn-Kivi
26.10.2022 kl. 17:46

Vi ska inte göra om misstaget med Nord Stream 

Ryskt fastighetsägande i närheten av strategiskt viktiga anläggningar har skapat oro. Förra veckan överlämnade regeringen sitt förslag till hur lagstiftningen ska skärpas. Svenska riksdagsgruppens ordförande Anders Adlercreutz lyfter upp, att även andra än försvarsanläggningar kan vara strategiskt viktiga.
Anders Adlercreutz
26.10.2022 kl. 15:05

Fred är något vi måste jobba för

FN:s främsta uppgift är att  bevara världsfreden. Idag då vi firar FN-dagen påminns vi om FN:s betydelse och att FN idag har en viktigare roll än någonsin. Rysslands kärnvapenhot och deras invasion i Ukraina har  fullständigt förändrat det internationella säkerhetspolitiska läget
Eva Biaudet
24.10.2022 kl. 11:14

Adlercreutz deltar i säkerhetskonferensen i Kouvola 

Den årliga säkerhetskonferensen i Kouvola ordnas 24.10.
Anders Adlercreutz
23.10.2022 kl. 15:30

Kolumn till Ålandstidningen

Thomas Blomqvist
22.10.2022 kl. 15:10

Många järn i elden

Att ha många bollar i luften och hantera såväl stora som mindre frågor varje dag, blir en vana i ministeruppdraget
Anna-Maja Henriksson
22.10.2022 kl. 07:29

Gruppanföranden

Interpellation om Finlands deltagande i EU:s återhämtningspaket

Gruppanförandet hållet av ledamot Joakim Strand.
16.02.2021 kl. 14:58

Europeiska unionens egna medel

Remissdebatt 10.2.2021 om systemet för Europeiska unionens egna medel. Gruppanförandet hållet av ledamot Anders Norrback.
10.02.2021 kl. 14:43

Riksmötets öppningsdebatt

Svenska riksdagsgruppens anförande hölls av gruppordförande Anders Adlercreutz.
09.02.2021 kl. 15:00

Budgetens responsdebatt 15.12.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz.
15.12.2020 kl. 12:08

Remissdebatt om social- och hälsovårdsreformen

Gruppanförande 14.12.2020 hållet av riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi.
14.12.2020 kl. 14:48

Statsrådets redogörelse om Finlands program för hållbar tillväxt

Gruppanförande 1.12.2020, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen
01.12.2020 kl. 14:30

Statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak.

Gruppanförande 30.11.2020, Anders Norrback, Svenska riksdagsgruppen
30.11.2020 kl. 15:00