Aktuellt

Kvarkens världsarv får kännbar tilläggsfinansiering

Riksdagsledamot Mikko Ollikainen (SFP) är nöjd med att en betydande del av riksdagens finansutskotts tilläggsfinansiering till vandringsleder på 1,5 miljoner euro går till utvecklande av vandringsleden mellan Björkö och Panike i Kvarkens världsnaturarv.
Mikko Ollikainen
11.12.2020 kl. 13:22

Hamnvägen ger investeringar och arbetsplatser

Joakim Strand
11.12.2020 kl. 13:18

Riksdagen befäster kvinnoorganisationernas anslag

Finansutskottet har i sitt betänkande slagit fast att statsstödet till kvinnoorganisationerna befästs vid 918 000 euro.
Eva Biaudet
11.12.2020 kl. 12:33

Bra kompletteringar i riksdagsbehandlingen av budgeten

Riksdagen har behandlat statsbudgeten för nästa år och gjort vissa tillägg gällande olika enskilda projekt. Finansutskottet beslöt i dag om de slutliga budgetmedlen.
Thomas Blomqvist
11.12.2020 kl. 12:26

Julklappspengarna möjliggör viktiga satsningar i Österbotten 

Riksdagens finansutskott presenterade i dag listan på de så kallade julklappspengarna. Bland dem finns ett mycket välkommet anslag på en halv miljon euro till lättrafikleden längs Flygfältsvägen i Kronoby.
Anna-Maja Henriksson
11.12.2020 kl. 12:24

Gruppanföranden

Statsministerns upplysning med anledning av folkomröstningen i Förenade kungariket

Gruppanförande 1.7 2016, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
01.07.2016 kl. 10:36

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2017-2020.

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen ledamot Mats Nylund 22.6 29016
22.06.2016 kl. 14:05

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse

Gruppanförande 21.6 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
21.06.2016 kl. 15:03

Interpellationsdebatt om jordbruket 14.6 2016

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
14.06.2016 kl. 15:00

Jämställdhetens roll för stabiliteten och utvecklingen i samhället.

Jubileumsplenum med anledning av 110 år av kvinnlig rösträtt. Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
01.06.2016 kl. 14:45

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om den inre säkerheten 24.5 2016

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen
24.05.2016 kl. 15:00

Interpellationsdiskussion kring Finlands riktning.

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande Anna-Maja Henriksson 18.5 2016
18.05.2016 kl. 15:00