Aktuellt

Använd Rysslands frysta tillgångar för Ukraina

Anders Adlercreutz
20.02.2024 kl. 17:23

Biaudet hade önskat klarare besked och stöd för direktivet om företagsansvar

SFP har länge arbetat för en ambitiös lag om företagens samhällsansvar på EU-nivå. Idag fastställde stora utskottet Finlands ståndpunkt.
Eva Biaudet
08.02.2024 kl. 12:03

Otto Andersson fortsätter leda Svenska riksdagsgruppen 

Svenska riksdagsgruppen hade sitt konstituerande möte idag måndag 5.2.2024 under sitt midvintermöte i Grankulla.
Svenska riksdagsgruppen
05.02.2024 kl. 18:47

Vi tänker långsiktigt och satsar på unga, utbildning och vården

Riksdagsledamot Henrik Wickström betonade långsiktig ekonomisk politik med satsningar på framtiden i sitt anförande i dagens responsdebatt om budgetpropositionen.
Henrik Wickström
13.12.2023 kl. 11:55

En arbetsseger då direkt tågtrafik mellan Helsingfors och Hangö inleds

VR har idag meddelat att de inleder direkt tågtrafik från Helsingfors till Hangö.
Anders Adlercreutz
12.12.2023 kl. 12:38

Direkt tågförbindelse mellan Hangö och Helsingfors blir verklighet i januari - även Ingå station planeras att öppnas för trafik

Idag har VR meddelat att bolaget inleder tågtrafik mellan Karis och Hangö 8.1. Samtidigt kommer VR att inleda trafikerandet av sina första direkta tågturer mellan Helsingfors och Hangö. Det handlar om några enstaka turer varje vecka (onsdag, fredag och söndag). Det här betyder att även Ingå station kommer att öppnas efter att den varit stängd sedan våren 2016.
Henrik Wickström
12.12.2023 kl. 12:35

Starka resultat för Österbotten!

Riksdagsledamot Joakim Strand från Vasa gläder sig över ett utmärkt förhandlingsresultat vad gäller Österbotten och de så kallade julklappspengarna.
Joakim Strand
12.12.2023 kl. 12:34

Gruppanföranden

Planen för de offentliga finanserna

Responsdebatt 28.6.2021 där gruppanförandet hölls av ledamot Veronica Rehn-Kivi.
28.06.2021 kl. 15:00

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse, responsdebatt

Gruppanförande hållet av ledamot Joakim Strand.
09.06.2021 kl. 15:00

Interpellation om reformen av social- och hälsovårdstjänsterna

Gruppanförande 1.6.2021 hållet av ledamot Veronica Rehn-Kivi.
01.06.2021 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om den riksomfattande trafikplanen 2021-2032

Gruppanförande hållet av ledamot Sandra Bergqvist.
26.05.2021 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2022–2025

Ledamot Veronica Rehn-Kivi höll Svenska riksdagsgruppens anförande.
19.05.2021 kl. 14:58

Interpellation om linjen i den ekonomiska politiken

Gruppanförande framfört av gruppordförande Anders Adlercreutz.
18.05.2021 kl. 15:00

Finansutskottets betänkande om EU:s egna medel

Gruppanförande hållet av ledanot Eva Biaudet.
11.05.2021 kl. 15:00