Aktuellt

Ska verkligen 8-åringar tvingas bära ansiktsmask?

Svenska folkpartiets riksdagsledamot Sandra Bergqvist ifrågasätter de regionala coronagruppernas rekommendationer om att barnen i årskurs 4 och uppåt starkt rekommenderas att bära ansiktsmask i skolan.
Sandra Bergqvist
23.08.2021 kl. 12:21

Den politiska hösten är igång

Anna-Maja Henriksson
21.08.2021 kl. 17:57

En fungerande vård kräver satsningar 

Svenska riksdagsgruppen och SFP presenterade idag 20 teser om en bättre vård och omsorg i Finland. Teserna identifierar de utmaningar som Finland står inför inom vården. Riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi ser initiativet som mycket viktigt och betonar att åtgärderna för att trygga en tillräcklig vårdpersonal måste göras i snabb takt. 
Veronica Rehn-Kivi
20.08.2021 kl. 14:54

20 punkter för en bättre vård och omsorg i Finland

Svenska Riksdagsgruppen
20.08.2021 kl. 11:43

Sysselsättningen, klimatet och arbetsinvandringen

Svenska riksdagsgruppens sommarmöte spikade tyngdpunkterna i budgeten:
Svenska Riksdagsgruppen
19.08.2021 kl. 12:38

Finland får sin äldreombudsman

Anna-Maja Henriksson
13.08.2021 kl. 13:05

Gruppanföranden

Responsdebatt om planen för de offentliga finanserna

Gruppanförandet 9.6.2020 hölls av ledamot Veronic Rehn-Kivi Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
09.06.2020 kl. 15:30

Aktualitetsdebatt om EU:s återhämtningsfond 4.6.2020

Gruppanförande i tvåspråkig version. Gruppanförandet hållet av Eva Biaudet.
04.06.2020 kl. 17:15

Statsrådets redogörelse om beredskap i EU:s stridsgrupp 1.7–31.12.2020

Gruppanförande 6.5.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
06.05.2020 kl. 18:00

Regeringens exitstrategi, coronakrisen

Remissdebatt 6.5.2020, gruppanförande, Anders Adlercreutz
06.05.2020 kl. 14:57

Planen för de offentliga finanserna för 2021-2024

Gruppanförande 21.4.2020, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
21.04.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om beredskapslagarna 17.3.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
17.03.2020 kl. 18:00

Riksmötets öppningsdebatt 11.2.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
11.02.2020 kl. 15:00