Aktuellt

Klimatförändringen inte bara en utmaning, utan också en möjlighet för våra företag.

Riksdagen förde idag remissdebatt gällande redogörelsen om den klimatpolitiska planen på medellång sikt. Riksdagsledamot Mikko Ollikainen (SFP) betonade i sitt gruppanförande vikten av klimatarbete på olika nivåer, samt möjligheterna klimatarbetet öppnar för våra företag.
Mikko Ollikainen
17.06.2022 kl. 10:07

Nato-medlemskap och Åland 100 år

Säkerhetspolitiken har varit på allas läppar de senaste månaderna. Ända sedan Rysslands brutala krig mot Ukraina inleddes för snart fyra månader sedan, har det säkerhetspolitiska läget i såväl Finland, Sverige som Europa ändrats på ett grundläggande sätt
Anna-Maja Henriksson
18.06.2022 kl. 06:04

Arbete ska alltid löna sig

Det nalkas sommaruppehåll även här i riksdagen om några veckor. Vårsession har mycket långt präglats av det säkerhetspolitiska läget till följd av Ryssland råa och oförsvarbara intrång i självständiga Ukraina i slutet av februari.
Mikko Ollikainen
18.06.2022 kl. 07:03

Norden enat mot människohandel

Äntligen har vi med mina nordiska justitieministerkolleger kunnat samlas i samma land omkring samma mötesbord. Det ger mervärde.
Anna-Maja Henriksson
24.06.2022 kl. 06:58

Utsläpp i havet som fortfarande är lagliga

För många har sommarlovet eller semestern redan börjat och allt som hör därtill är aktuellt igen. Speciellt för barnen är simning lika med sommar.
Sandra Bergqvist
16.06.2022 kl. 06:52

Mina varmaste gratulationer till Åland för 100 år av självstyrelse!

Svenska folkpartiets ordförande och justitieminister Anna-Maja Henriksson deltar idag i jubileumsfestligheterna för hundra år av åländskt självstyrelse i Mariehamn. Festligheterna går av stapeln på Ålands självstyrelsedag och gästas också av bland annat Finlands presidentpar och det svenska kungaparet.
Anna-Maja Henriksson
09.06.2022 kl. 10:54

Seniorrådgivning för alla våra äldre!

Idag behandlade riksdagen riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivis lagmotion om lagstadgade seniorrådgivningar för personer över 70 år.
Veronica Rehn-Kivi
24.05.2022 kl. 17:40

Gruppanföranden

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
23.04.2019 kl. 08:50

Responsdebatt statsrådets framtidsredogörelse del 2

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi
04.03.2019 kl. 13:00

Interpellation om läget i äldreomsorgen

Interpellationsdebatt 6.2.2019. Gruppanförande hållet av Anna-Maja Henriksson,
06.02.2019 kl. 15:00

Eettistä tietopolitiikkaa tekoälyn aikakaudella-selonteko

Lähetekeskustelu/remissdebatt 13.12.2018.    Ledamot Stefan Wallin
13.12.2018 kl. 17:31

Aktuell debatt om den framtida utvecklingen i EU

Gruppanförande 12.12.2018, Eva Biaudet
12.12.2018 kl. 14:38

Redogörelsen om idrottspolitik

Gruppanförande, Mikaela Nylander
20.11.2018 kl. 14:56