Aktuellt

Otto Andersson vald till ordförande för Svenska riksdagsgruppen

Svenska riksdagsgruppen
20.06.2023 kl. 13:49

Nu skapar vi förutsättningar för Finland att förnya sig

Regeringssonderare Petteri Orpo meddelade på torsdagen 15  juni att ett förhandlingsresultat har nåtts.
Anna-Maja Henriksson
16.06.2023 kl. 10:52

Nu satsas det på vården 

Satsningarna på vården ökar under regeringsperioden med fyra miljarder euro - det betyder mera pengar till att avkorta vårdköerna och terapigarantin tas i bruk bland barn och unga
Henrik Wickström
16.06.2023 kl. 10:50

Kustbanan utvecklas och Raseborgs sjukhus blir ett kompetenscenter för vård på svenska

Kustbanan och Raseborgs sjukhus nämns specifikt i regeringsprogrammet som publicerades i dag.  SFP:s riksdagsledamot Henrik Wickström från Ingå är glad över flera direkta hänvisningar till västnyland i programmet.
Henrik Wickström
16.06.2023 kl. 10:49

Borgå och Raseborgs sjukhus blir kompetenscenter för tvåspråkig vård 

SFP:s riksdagsledamöterna Otto Andersson och Henrik Wickström är glada då Borgå och Raseborgs som enda sjukhus i Finland nämns i regeringsprogrammet.
Otto Andersson och Henrik Wickström
16.06.2023 kl. 10:45

Det slutliga förhandlingsresultatet avgör SFP:s regeringsmedverkan

Svenska folkpartiet har tackat ja till regeringssonderaren Petteri Orpos inbjudan till regeringsförhandlingarna.
Anna-Maja Henriksson
27.04.2023 kl. 15:07

Gruppanföranden

Remissdebatt fjärde tilläggsbudgeten 10.6.2020

Gruppanförande hölls av riksdagsledamot Joakim Strand.
10.06.2020 kl. 15:27

Responsdebatt om planen för de offentliga finanserna

Gruppanförandet 9.6.2020 hölls av ledamot Veronic Rehn-Kivi Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
09.06.2020 kl. 15:30

Aktualitetsdebatt om EU:s återhämtningsfond 4.6.2020

Gruppanförande i tvåspråkig version. Gruppanförandet hållet av Eva Biaudet.
04.06.2020 kl. 17:15

Statsrådets redogörelse om beredskap i EU:s stridsgrupp 1.7–31.12.2020

Gruppanförande 6.5.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
06.05.2020 kl. 18:00

Regeringens exitstrategi, coronakrisen

Remissdebatt 6.5.2020, gruppanförande, Anders Adlercreutz
06.05.2020 kl. 14:57

Planen för de offentliga finanserna för 2021-2024

Gruppanförande 21.4.2020, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
21.04.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om beredskapslagarna 17.3.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
17.03.2020 kl. 18:00