Aktuellt

Bergqvist besviken på Skatteförvaltningens syn på fastighetsskatten

I veckan fick riksdagsledamot Sandra Bergqvist (SFP) ta del av finansminister Lintiläs svar på det skriftliga spörsmålet om de chockhöjda fastighetsskatterna i skärgården.
Sandra Bergqvist
03.12.2019 kl. 10:17

Statsministern har SFPs stöd

SFPs partiordförande Anna-Maja Henriksson anser att frågan kring Posten inte har skötts så bra som önskat. Partiet är ändå redo att ge statsministern en andra chans.
Anna-Maja Henriksson
02.12.2019 kl. 17:07

SFP jobbar för en ambitiös klimatpolitik

SFP:s klimatprogram fick mycket positiv respons av klimatrörelsen när det kom ut, och med goda skäl.
Anders Adlercreutz
02.12.2019 kl. 10:41

Svenskspråkig utbildning för heltidsbrandmän måste tryggas

Sandra Bergqvist och Veronica Rehn-Kivi
29.11.2019 kl. 14:51

Framtidsutskottet besöker Vasa

Riksdagsledamot Joakim Strand (sfp) har i egenskap av ordförande bjudit in riksdagens framtidsutskott till Vasa. Tidigare i höst har framtidsutskottet besökt forskningscentret CERN i Schweiz, men utskottets enda officiella inrikesresa är till Vasa.
Joakim Strand
28.11.2019 kl. 09:58

Satsa på preventiva åtgärder

– Agerar man i tid, så sparar man i den andra, dyrare ändan. Denna grundprincip betonade riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi (SFP) i riksdagens debatt om statsrådets plan för de offentliga finanserna.
Veronica Rehn-Kivi
26.11.2019 kl. 14:53

Ambitiösa klimatmål kräver ekonomiska styrmedel

Det behövs både ekonomiska styrmedel och marknadsbaserade åtgärder i kampen mot klimatförändringen. Det betonar Svenska riksdagsgruppens ordförande Anders Adlercreutz.
Anders Adlercreutz
26.11.2019 kl. 14:50

Gruppanföranden

Riksmötet 2018, öppningsdebatt 14.2.2018

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
14.02.2018 kl. 15:00

Responsdebatt om budgeten 13.12.2017

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
13.12.2017 kl. 12:45

Regeringen besvarar interpellation om den ökande ojämlikheten 7.12.2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
07.12.2017 kl. 17:29

Jubileumsplenum för den 100-åriga självständigheten 5.12.2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
05.12.2017 kl. 12:37

Debatt om statsministerns upplysning om aktuella EU-ärenden

Gruppanförande 22.11.2017, Eva Biaudet
22.11.2017 kl. 15:00

Debattinitiativ om svenska riksdagsgruppens alternativa budget för 2018

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen, 15.11 2017
15.11.2017 kl. 14:25

Interpellationsdebatt om spårtrafiken nu och i framtiden.

Gruppanförande 3.10 2017 hållet av , Mats Nylund
03.10.2017 kl. 14:18