Aktuellt

Äntligen får Finland en modern sexualbrottslagstiftning som stärker brottsoffrets ställning

Regeringen gav idag sitt förslag till en totalreform av sexualbrottslagstiftningen till riksdagen. Totalreformen har beretts på justitieministeriet under ledning av SFP:s partiordförande, justitieminister Anna-Maja Henriksson. 
Anna-Maja Henriksson
17.02.2022 kl. 13:42

Långsiktig lösning på den svenskspråkiga utbildningen behövs fortsättningsvis

Glädjande att antagningen till den första svenskspråkiga räddningsutbildningen på 10 år snart inleds
Mats Löfström
17.02.2022 kl. 12:46

Höjning av sysselsättningen ödesfråga för välfärdssamhället

Det är viktigt att vi lyckas höja sysselsättningsgraden för att slå vakt om den ekonomiska hållbarheten i vårt välfärdssamhälle.
Mats Löfström
17.02.2022 kl. 09:20

Mänskliga rättigheter måste skyddas varje dag

Eva Biaudet
16.02.2022 kl. 15:43

Viktiga beslut för ekonomin och de studerande

Regeringspartierna har idag kommit överens om ett paket med sysselsättningsåtgärder som förstärker den offentliga ekonomin med minst 110 miljoner euro. SFP:s partiordförande, justitieminister Anna-Maja Henriksson är nöjd över att regeringspartierna hållit fast i den överenskommelse som tidigare gjorts.
Anna-Maja Henriksson
11.02.2022 kl. 16:35

Övertygande helhet med sporrande element

Regeringen har idag 11.2.2022 kommit överens om åtgärder för att stärka den offentliga ekonomin med 110 miljoner euro.  Paketet innehåller flera åtgärder för att främja sysselsättningen och därmed stärka den offentliga ekonomin.
Anders Adlercreutz
11.02.2022 kl. 16:38

100-åring i enorm förändring

De senaste dagarnas fantastiska insatser med guld, silver och brons av syskonen Iivo och Kerttu Niskanen samt Krista Pärmäkoski i OS-spåret i Kina har tagit fram starka känslor och säkert ett och annat glädjerop i var och varannan gård runt om i vårt land.
Mikko Ollikainen
12.02.2022 kl. 06:39

Gruppanföranden

Planen för de offentliga finanserna för 2021-2024

Gruppanförande 21.4.2020, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
21.04.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om beredskapslagarna 17.3.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
17.03.2020 kl. 18:00

Riksmötets öppningsdebatt 11.2.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
11.02.2020 kl. 15:00

Interpellationsdebatt al-Hol

Gruppanförande hållet av ledmot Eva Biaudet
17.12.2019 kl. 15:00

Responsdebatt budgeten 2019

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
17.12.2019 kl. 11:00

Statsrådets meddelande om regeringsprogrammet 16.12.2019

Gruppanförande hållet av riksdagsgrupens ordförande Anders Adlercreutz.
16.12.2019 kl. 13:00

Remissdebatt om höjning av frontveterantillägget

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
04.12.2019 kl. 15:00