Aktuellt

Regeringen är ofosterländsk

Som riksdagledamot för SFP, det konstruktiva oppositionspartiet, har jag försökt att se det positiva i regeringen Sipiläs ställningstaganden.
Mats Nylund
01.09.2015 kl. 09:25

Vårt ansvar

För en dryg vecka öppnades med mycket kort varsel en tillfällig mottagningscentral för asylsökande i Evitskog i Kyrkslätt. Mottagningscentralen har plats för upp till 250 människor.
Anders Adlercreutz
24.08.2015 kl. 09:51

Riksdagsledamot Mats Löfström kommenterar resultatet av eurozonens 17 timmar långa toppmöte om Grekland:

- Jag är glad att se att det är ett enhälligt beslut även om alla detaljer inte är klara ännu. Det är viktigt att komma ihåg att det kommer finnas en vardag också efter Greklandskrisen, där vi ska kunna se varandra i ögonen och leva med varandra. Viktigt att inget land blev isolerat eller isolerade sig. För alla länder behöver vänner också i framtiden, vilket gäller såväl Finland som Grekland. Ingen mer bitterhet behövs nu i Europa.
Mats Löfström
13.07.2015 kl. 12:47

Undergräv inte förutsättningarna för Novias verksamhet i Raseborg

Insändare av ledamöterna Blomqvist och Nylander i tidningarna Västra Nyland och Östnyland
Thomas Blomqvist o Mikaela Nylander
13.06.2015 kl. 00:13

Rasera inte dagvården!

Under årtionden har synen på dagvården utvecklats från att ha varit vårdbetonad till att också betona det livslånga lärandet. Dagvården behöver en lagstiftning som stöder utvecklingen och som för vår dagvård till samma nivå som till exempel i Sverige. Vi borde frångå från att tala om dagvård och istället tala om småbarnspedagogik.
Mikaela Nylander
12.06.2015 kl. 08:00

Tvåspråkighet inte det främsta hotet

Insändare i Hufvudstadsbladet torsdag 11 juni 2015
Anna-Maja Henriksson
11.06.2015 kl. 10:33

En nationell skärgårdspolitik behövs också i framtiden

Den ledande tanken i de nationella skärgårdspolitiska åtgärdsprogrammen har varit att öar, hav, sjöar, älvar och strandzonen utgör viktiga faktorer i den regionala utvecklingen. De skärgårdspolitiska programmen har upprättats av regeringar i alla möjliga politiska kombinationer under de senaste 20 åren
Mikaela Nylander
06.06.2015 kl. 10:00

Gruppanföranden

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2018

Gruppanförande 20.9.2017, Joakim Strand
20.09.2017 kl. 10:36

Planen för den offentliga ekonomin 2018-2021

Gruppanförande 27.6.2017, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
27.06.2017 kl. 15:00

Förändringarna i arbetslivet. Statsrådets framtidsredogörelse, del 1.

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen 20.6.2017
20.06.2017 kl. 15:00

Statsrådets meddelande till riksdagen om en förändring i regeringens parlamentariska bas

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen, Anna-Maja Henriksson
19.06.2017 kl. 13:12

Remissdebatt om planen för de offentliga finanserna 2018 – 2021

Gruppanförande 3.5.2017, Svenska riksdagsgruppen, Mats Nylund
03.05.2017 kl. 14:16

Interpellation om regeringens social- och hälsovårdsreform

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen 4.4. 2017
04.04.2017 kl. 15:00