Aktuellt

Historiallinen seksuaalirikosten uudistus parantaa rikosten uhrien asemaa

Anna-Maja Henriksson
19.02.2022 kl. 09:47

Förnyandet av sexualbrottslagstiftningen en historisk jämställdhetsreform

Minister för nordiskt samarbete och jämställdhet, Thomas Blomqvist, gläder sig över regeringens förslag till reform av sexualbrottslagstiftningen som idag gavs till riksdagen. Förslaget har beretts under ledning av justitieminister Anna-Maja Henriksson.
Thomas Blomqvist
17.02.2022 kl. 16:32

Regeringen vill stärka finländska hamnarnas position i EU

Regeringen har idag gett sitt förslag till Finlands ståndpunkt gällande kommissionens uppdatering av EU:s transportnätverk (TEN-T) till riksdagen.
Anna-Maja Henriksson
17.02.2022 kl. 16:30

Äntligen får Finland en modern sexualbrottslagstiftning som stärker brottsoffrets ställning

Regeringen gav idag sitt förslag till en totalreform av sexualbrottslagstiftningen till riksdagen. Totalreformen har beretts på justitieministeriet under ledning av SFP:s partiordförande, justitieminister Anna-Maja Henriksson. 
Anna-Maja Henriksson
17.02.2022 kl. 13:42

Långsiktig lösning på den svenskspråkiga utbildningen behövs fortsättningsvis

Glädjande att antagningen till den första svenskspråkiga räddningsutbildningen på 10 år snart inleds
Mats Löfström
17.02.2022 kl. 12:46

Höjning av sysselsättningen ödesfråga för välfärdssamhället

Det är viktigt att vi lyckas höja sysselsättningsgraden för att slå vakt om den ekonomiska hållbarheten i vårt välfärdssamhälle.
Mats Löfström
17.02.2022 kl. 09:20

Gruppanföranden

Planen för de offentliga finanserna för 2021-2024

Gruppanförande 21.4.2020, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
21.04.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om beredskapslagarna 17.3.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
17.03.2020 kl. 18:00

Riksmötets öppningsdebatt 11.2.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
11.02.2020 kl. 15:00

Interpellationsdebatt al-Hol

Gruppanförande hållet av ledmot Eva Biaudet
17.12.2019 kl. 15:00

Responsdebatt budgeten 2019

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
17.12.2019 kl. 11:00

Statsrådets meddelande om regeringsprogrammet 16.12.2019

Gruppanförande hållet av riksdagsgrupens ordförande Anders Adlercreutz.
16.12.2019 kl. 13:00

Remissdebatt om höjning av frontveterantillägget

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
04.12.2019 kl. 15:00