Aktuellt

De sociala samvetet och pensionärerna

I riksdagen debatterade vi i veckan pensionärernas ställning. Regeringen går nu hårt åt pensionärerna genom att bl.a. skära i pensionärernas bostadsbidrag, höja självriksen för mediciner och för reseersättningar samt höja vårdavgifterna. Det är olyckligt.
Anna-Maja Henriksson
26.10.2015 kl. 11:05

Finlandsbilden håller på att förändras

För ett par veckor sedan angrep en grupp människor beväpnade med fyrverkeripjäser och stenar en buss med flyktingar som anlände till Lahtis.
Mats Löfström
15.10.2015 kl. 11:49

Avgjorde centerstyrd reginalpolitik Y-tågets öde?

Under de senaste åren har Y-tåget mellan Karis och Helsingfors hamnat i farozonen flera gånger.
Anders Adlercreutz
18.09.2015 kl. 14:13

Skarvproblematiken kräver en lösning

Jordbruks- och miljöministern Kimmo Tiilikainen ska tillsätta en expertgrupp med uppgift att hitta en hållbar lösning på skarvproblemet i Finland.
Mikaela Nylander
05.09.2015 kl. 11:41

Hatten av för Sipilä

Statsminister Sipilä visar värdeledarskap
Mats Nylund
07.09.2015 kl. 09:27

Regeringen är ofosterländsk

Som riksdagledamot för SFP, det konstruktiva oppositionspartiet, har jag försökt att se det positiva i regeringen Sipiläs ställningstaganden.
Mats Nylund
01.09.2015 kl. 09:25

Vårt ansvar

För en dryg vecka öppnades med mycket kort varsel en tillfällig mottagningscentral för asylsökande i Evitskog i Kyrkslätt. Mottagningscentralen har plats för upp till 250 människor.
Anders Adlercreutz
24.08.2015 kl. 09:51

Gruppanföranden

Statsministerns upplysning om regeringens politik 2016.

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande Carl Haglund 9.2 2016. (Talat ord gäller)
09.02.2016 kl. 15:04

Riksdagsgruppens alternativbudget

Vårt förslag innebär lika stora inbesparingar som regeringens alternativ, men våra tyngdpunkter och prioriteringar skiljer sig
15.12.2015 kl. 15:10

Interpellation om öppenheten och korrektheten i lagberedningen, 15.12 2015

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
15.12.2015 kl. 15:00

Budgetens enda behandling 14.12 2015

Svenska riksdagsgruppens gruppanförande, riksdagsgruppens 1:a viceordförande Stefan Wallin
14.12.2015 kl. 13:30

Interpellationen om sysselsättningspolitiken 9.12 2015

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
09.12.2015 kl. 15:30

Svenska riksdagsgruppens alternativa budget 25.11.2015

Gruppanförande av partiordförande Carl Haglund
25.11.2015 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2016–2019

Gruppanförande 24.11 2015, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen
24.11.2015 kl. 15:15