Aktuellt

Avgjorde centerstyrd reginalpolitik Y-tågets öde?

Under de senaste åren har Y-tåget mellan Karis och Helsingfors hamnat i farozonen flera gånger.
Anders Adlercreutz
18.09.2015 kl. 14:13

Skarvproblematiken kräver en lösning

Jordbruks- och miljöministern Kimmo Tiilikainen ska tillsätta en expertgrupp med uppgift att hitta en hållbar lösning på skarvproblemet i Finland.
Mikaela Nylander
05.09.2015 kl. 11:41

Hatten av för Sipilä

Statsminister Sipilä visar värdeledarskap
Mats Nylund
07.09.2015 kl. 09:27

Regeringen är ofosterländsk

Som riksdagledamot för SFP, det konstruktiva oppositionspartiet, har jag försökt att se det positiva i regeringen Sipiläs ställningstaganden.
Mats Nylund
01.09.2015 kl. 09:25

Vårt ansvar

För en dryg vecka öppnades med mycket kort varsel en tillfällig mottagningscentral för asylsökande i Evitskog i Kyrkslätt. Mottagningscentralen har plats för upp till 250 människor.
Anders Adlercreutz
24.08.2015 kl. 09:51

Riksdagsledamot Mats Löfström kommenterar resultatet av eurozonens 17 timmar långa toppmöte om Grekland:

- Jag är glad att se att det är ett enhälligt beslut även om alla detaljer inte är klara ännu. Det är viktigt att komma ihåg att det kommer finnas en vardag också efter Greklandskrisen, där vi ska kunna se varandra i ögonen och leva med varandra. Viktigt att inget land blev isolerat eller isolerade sig. För alla länder behöver vänner också i framtiden, vilket gäller såväl Finland som Grekland. Ingen mer bitterhet behövs nu i Europa.
Mats Löfström
13.07.2015 kl. 12:47

Undergräv inte förutsättningarna för Novias verksamhet i Raseborg

Insändare av ledamöterna Blomqvist och Nylander i tidningarna Västra Nyland och Östnyland
Thomas Blomqvist o Mikaela Nylander
13.06.2015 kl. 00:13

Gruppanföranden

Interpellation om regeringens social- och hälsovårdsreform

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen 4.4. 2017
04.04.2017 kl. 15:00

Interpellation om nedskärningarna i yrkesutbildningen

Gruppanförande 15.3 2017, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
15.03.2017 kl. 15:00

Regeringens försvarspolitiska redogörelse

Svenska riksdagsgruppens ordförande Stefan Wallin 8.3.2017
08.03.2017 kl. 15:04

Remissdebatt om landskapsmodellen

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen 7.3 2017
07.03.2017 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om livsmedelspolitik

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen 1.3 2017
01.03.2017 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om beredningen av lagstiftningen

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande, riksdagsledamot Eva Biaudet 21.2.2017
21.02.2017 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om det globala handlingsprogrammet Agenda 2030

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen 15.2 2017
15.02.2017 kl. 15:00