Aktuellt

Grundlagsutskottet om rörelsefriheten

Regeringen gav för ett par veckor sedan ett mycket uppmärksammat lagförslag om att få begränsa rörelsefriheten för att ytterligare försöka minska spridningen av coronaviruset.
Mats Löfström
03.04.2021 kl. 07:27

E svänger – å hastot

Mikko Ollikainen
02.04.2021 kl. 06:29

Nystart och exitplan!

För mig har påsken alltid varit en tid att få umgås med familjen. En tid med påskägg, god mat, påskris och barn utklädda till påskharar och påskhäxor, och möjligen en stämningsfull påskkonsert.
Anna-Maja Henriksson
01.04.2021 kl. 07:47

Sannfinländarnas angrepp på justitieministern är obegripligt

Sannfinländarna beslöt att under riksdagens plenum i tisdags väcka misstroende mot justitieminister Anna-Maja Henriksson. Misstroendet handlar om att justitieministern, som leder justitieministeriet, på regeringens vägnar lämnat ett förslag om att ändra vallagen och skjuta upp kommunalvalet i riket med åtta veckor till den 13 juni.
Mats Löfström
29.03.2021 kl. 11:16

Satsa på företagsamhetsfostran i kommunerna!

Svenska riksdagsgruppens ordförande Anders Adlercreutz vill sporra kommunerna till att investera i sina ungdomar genom att erbjuda dem företagsamhetsfostran i skolan.
Anders Adlercreutz
28.03.2021 kl. 16:24

Bergqvist välkomnar tydligare regler för taxibranschen

Riksdagen har idag (25.3) behandlat en revidering av taxilagen för att åtgärda de problem som uppstod efter en avreglering under den förra regeringsperioden.
Sandra Bergqvist
25.03.2021 kl. 17:11

Nya avfallslagen är en arbetsseger.

En arbetsseger. Så beskriver de tre österbottniska SFP-riksdagsledamöterna Ollikainen, Norrback och Strand regeringens slutgiltiga förslag till ny avfallslag, som gavs idag.
Anders Norrback, Mikko Ollikainen och Joakim Strand
25.03.2021 kl. 15:56

Gruppanföranden

Statsrådets meddelande till riksdagen om regeringens sysselsättningspolitik och om sänkning av anställningströskeln i små företag

Gruppanförandet hålls av ledamot Thomas Blomqvist tisdag 16.10 2018.
16.10.2018 kl. 15:00

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2019

Gruppanförande 18.9.2018
18.09.2018 kl. 13:00

Aktuell debatt om utmaningarna för det internationella, multilaterala  samarbetet.

Svenska riksdagsgruppens gruppanförande 12.6 2018 av riksdagsledamot Stefan Wallin
12.06.2018 kl. 16:16

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om politiken för geografisk information

Gruppanförande av Mats Nylund 23.5 2018.
23.05.2018 kl. 15:00

Aktualitetsdebatt om EU:s långsiktiga budgetramar

Mats Löfström, 9.5.2018
09.05.2018 kl. 15:03

Interpellation om arbetsvillkoren för ung

Svenska riksdagsgruppen, gruppordförande Thomas Blomqvist
08.05.2018 kl. 15:00