Aktuellt

Glad för att Finlands och Sveriges Nato-processer fortsätter i takt 

Riksdagens utrikesutskott har idag gett sitt betänkande om regeringens proposition om Finlands anslutning till Nato. 
Eva Biaudet
17.02.2023 kl. 12:44

Väte, en stor möjlighet för Finland

I dag godkändes statsrådets principbeslut gällande väte. Avsikten är att göra Finland till en konkurrenskraftig och förutsägbar investeringsmiljö för vätgasekonomin.
Thomas Blomqvist
09.02.2023 kl. 14:33

Användningen av lönesubventioner förenklas

Arbetsliv och jämställdhetsutskottet färdigställde idag sitt betänkande om regeringens proposition gällande reformen av lönesubventioner.
Anders Norrback
09.02.2023 kl. 17:59

Krisstödet för jordbruket är nödvändigt

I dag diskuterade riksdagen förslaget om stöd för lantbrukens höjda el- och gödselkostnader.
Thomas Blomqvist
09.02.2023 kl. 16:57

Kriser kostar och nu behövs fokus på tillväxt

Riksdagen förde idag debatt om den interpellation som väckts mot regeringen om skuldsättningen inom den offentliga ekonomin.
Sandra Bergqvist
08.02.2023 kl. 16:56

Nolltolerans mot sexuella trakasserier

Sexuella trakasserier är fortfarande ett stort problem i samhället och det står i strid med alla individers rätt till integritet och trygghet.
Thomas Blomqvist
08.02.2023 kl. 16:52

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om det globala handlingsprogrammet Agenda 2030

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen 15.2 2017
15.02.2017 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om regeringens politik för 2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen, onsdag 8.2 2017
08.02.2017 kl. 14:44

Utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelsen

Svenska riksdagsgruppens ordförande Stefan Wallin 21.12.2016
21.12.2016 kl. 13:00

Responsdebatt om budgeten

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen 14.12 2016
14.12.2016 kl. 13:00

Statsrådets redogörelse om den nationella energi- och klimatstrategin fram till 2030.

Gruppanförande, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen, 30.11 2016
30.11.2016 kl. 14:42

Debatt om oppositionsgruppernas alternativbudgetar 9.11.2016

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson
09.11.2016 kl. 14:30

Extremrörelser och våld, aktualitetsdebatt 5.10 2016

Gruppanförande, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
05.10.2016 kl. 15:00