Aktuellt

Ungas välmående, delaktighet och trygghetskänsla ska stärkas

Statsrådet har fattat beslut om det riksomfattande programmet för ungdomsarbete och ungdomspolitik (RUNGPO) 2024–2027. Idrotts- och ungdomsminister, SFP:s vice ordförande, Sandra Bergqvist är särskilt nöjd över att unga hörts och varit delaktiga i beredningen av programmet.
Sandra Bergqvist
22.03.2024 kl. 21:59

Kunskaperna i svenska och finska behöver stärkas

Under förra regeringsperioden krävde SFP en utredning om hur slopandet av det obligatoriska provet i det andra inhemska språket, dvs. svenska eller finska, i studentexamen har inverkat på språkkunskaperna. Idag överlämnades den till undervisningsminister, SFP:s partiordförande Anna-Maja Henriksson.
Anna-Maja Henriksson
21.03.2024 kl. 22:05

Minister Bergqvist är glad över dessa riktade satsningar

I förslaget till regeringens första tilläggsbudget för 2024 presenteras stödpaket för både ungdomsarbetet och toppidrotten.
Sandra Bergqvist
21.03.2024 kl. 22:03

Besvikelse och framtidstro

Metsä Board meddelade tidigare idag (21.3.2024) att de inte genomför det planerade falskartongfabriksprojektet i Kaskö. Riksdagsledamot Anders Norrback (SFP) är besviken, men utrycker också framtidstro. 
Anders Norrback
21.03.2024 kl. 22:02

Närservice, företagsamhet och säkerhet lägger grunden till starka regioner

Riksdagen behandlade i dagens plenum Centerns interpellation, stödd av Rörelse nu, om regeringens regionalt diskriminerande politik. Riksdagsledamot Anders Norrback (SFP) höll Svenska riksdagsgruppens anförande i interpellationsdebatten. 
Anders Norrback
20.03.2024 kl. 15:17

Adlercreutz första ministern som besökte Nato-Sverige

Europa- och ägarstyrningsminister Anders Adlercreutz träffade Sveriges EU-minister Jessika Roswall i Stockholm den 11 mars. Adlercreutz var den första ministern som besökte Sverige efter att Sveriges blev fullvärdig medlem i Nato.
Anders Adlercreutz
13.03.2024 kl. 20:49

Gruppanföranden

Statsrådets meddelande om regeringsprogrammet 16.12.2019

Gruppanförande hållet av riksdagsgrupens ordförande Anders Adlercreutz.
16.12.2019 kl. 13:00

Remissdebatt om höjning av frontveterantillägget

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
04.12.2019 kl. 15:00

Planen för de offentliga finanserna 2020 – 2023

Gruppanförande 26.11.2019, Veronica Rehn-Kivi
26.11.2019 kl. 15:01

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2020 och planen för de offentliga finanserna.

Gruppanförande 8.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
08.10.2019 kl. 13:00

Interpellation om regeringens ekonomiska politik och sysselsättningen

Gruppanförande 1.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Joakim Strand
01.10.2019 kl. 15:00

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 19.9.2019, svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
19.09.2019 kl. 18:01

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09