Aktuellt

Första regeringsåret och tack Anna-Maja

I morgon söndag väljer SFP ny ordförande efter Anna-Maja Henriksson som lotsat partiet sen 2016.
Mikko Ollikainen
15.06.2024 kl. 06:03

Vi vuxna har ett ansvar över hur vi talar om framtiden! 

Riksdagen förde på torsdag en aktualitetsdebatt om hur barn och unga mår.
Sandra Bergqvist
14.06.2024 kl. 09:51

Vi behöver den biologiska mångfalden för försörjningsberedskapen!

Idag har riksdagen diskuterat interpellationen om regeringens natur- och klimatpolitik. Temat är aktuellt eftersom vi idag uppmärksammar världsmiljödagen.
Mikko Ollikainen
05.06.2024 kl. 15:20

Uppgift - skapa framtidstro

”Den blomstertid nu kommer med lust och fägring stor.” Sången ljuder idag högt och ljudligt som ett tecken på att skolåret är slut.
Mikko Ollikainen
02.06.2024 kl. 06:15

Förlossningsvården i Nyland kräver en särlösning på svenska

SFP:s riksdagsledamot Henrik Wickström är oroad över den sjunkande nativiteten.
Henrik Wickström
25.05.2024 kl. 14:24

Henriksson vill trygga avgiftsfria läromedel på andra stadiet

I regeringens ramria i april beslöts att läromedel på andra stadiet skulle bli avgiftsbelagda från och med det år den studerande fyller 19 år.
Anna-Maja Henriksson
25.05.2024 kl. 13:18

Gruppanföranden

Budgetens responsdebatt 15.12.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz.
15.12.2020 kl. 12:08

Remissdebatt om social- och hälsovårdsreformen

Gruppanförande 14.12.2020 hållet av riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi.
14.12.2020 kl. 14:48

Statsrådets redogörelse om Finlands program för hållbar tillväxt

Gruppanförande 1.12.2020, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen
01.12.2020 kl. 14:30

Statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak.

Gruppanförande 30.11.2020, Anders Norrback, Svenska riksdagsgruppen
30.11.2020 kl. 15:00

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse.

Gruppanförande 11.11.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
11.11.2020 kl. 14:59

Agenda 2030 – mot ett klimatneutralt välfärdssamhälle

Gruppanförande 4.11.2020 hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
04.11.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2021

Gruppanförandehölls av grupordförande Anders Adlercreutz.
07.10.2020 kl. 11:21