Aktuellt

Första regeringsåret och tack Anna-Maja

I morgon söndag väljer SFP ny ordförande efter Anna-Maja Henriksson som lotsat partiet sen 2016.
Mikko Ollikainen
15.06.2024 kl. 06:03

Vi vuxna har ett ansvar över hur vi talar om framtiden! 

Riksdagen förde på torsdag en aktualitetsdebatt om hur barn och unga mår.
Sandra Bergqvist
14.06.2024 kl. 09:51

Vi behöver den biologiska mångfalden för försörjningsberedskapen!

Idag har riksdagen diskuterat interpellationen om regeringens natur- och klimatpolitik. Temat är aktuellt eftersom vi idag uppmärksammar världsmiljödagen.
Mikko Ollikainen
05.06.2024 kl. 15:20

Uppgift - skapa framtidstro

”Den blomstertid nu kommer med lust och fägring stor.” Sången ljuder idag högt och ljudligt som ett tecken på att skolåret är slut.
Mikko Ollikainen
02.06.2024 kl. 06:15

Förlossningsvården i Nyland kräver en särlösning på svenska

SFP:s riksdagsledamot Henrik Wickström är oroad över den sjunkande nativiteten.
Henrik Wickström
25.05.2024 kl. 14:24

Henriksson vill trygga avgiftsfria läromedel på andra stadiet

I regeringens ramria i april beslöts att läromedel på andra stadiet skulle bli avgiftsbelagda från och med det år den studerande fyller 19 år.
Anna-Maja Henriksson
25.05.2024 kl. 13:18

Gruppanföranden

Statsministerns upplysning - Översikt över det utrikes- och säkerhetspolitiska läget 22.2.2022

Ledamot Anders Adlercreutz höll gruppanförandet.
22.02.2022 kl. 14:11

Människorättspolitiska redogörelsen

Gruppanförandet hölls av ledamot Biaudet
16.02.2022 kl. 15:41

Statsrådets redogörelse om underrättelselagstiftningen

Gruppanförandets talare ledamot Rehn-Kivi
09.02.2022 kl. 15:00

Riksmötets öppningsdebatt 8.2.2022

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz.
08.02.2022 kl. 15:00

Responsdebatt om budgeten 2022

Gruppanförande hållet av ledamot Veronica Rehn-Kivi
14.12.2021 kl. 11:00

Reponsdebatt om statsrådets försvarsredogörelse

Gruppanförande hållet av ledamot Anders Norrback
07.12.2021 kl. 14:50

Interpellation om Finlands beredskap för hybridpåverkan som bygger på styrning av migrationsströmmar

Gruppanförande hållet av ledamot Mats Löfström
24.11.2021 kl. 14:45