Aktuellt

Prioritera kustbanan

Finansministeriet och kommunikationsministeriet kom i veckan med en utredning om de stora banprojektens miljökonsekvenser och även om de ekonomiska effekterna.
Thomas Blomqvist
26.01.2023 kl. 13:35

Samarbete utan gränser i Norden

Visionen för det nordiska samarbetet är att Norden ska vara världens mest hållbara och integrerade region år 2030. Att avlägsna och förebygga gränshinder är centralt för att nå integrationsmålet.
Thomas Blomqvist
08.12.2022 kl. 10:15

Dags att en gång för alla förnya den föråldrade sametingslagen

Reformen av sametingslagen är aktuellare än på länge. Nu är det verkligen hög tid att förnya lagen.
Anna-Maja Henriksson
15.11.2022 kl. 10:31

SFP stabilt bakom Åland

Anton Nilsson ställde i en insändare (ÅT 31.08.2022) frågan hur partierna ser på frågan beträffande en åländsk plats i Europaparlamentet.
Thomas Blomqvist
01.09.2022 kl. 14:32

Arbetet för lika lön fortsätter

Arbetet för en ökad jämställdhet på arbetsmarknaden och för lika lön för lika arbete fortsätter i regeringen – det kan Li Andersson och andra vara övertygade om.
Thomas Blomqvist
26.08.2022 kl. 16:31

Självklart att SFP stöder servicesedlar

Samlingspartisterna Michael Berner och Kimmo Sasi kommer i HBL 12.5.2022 med påståenden som helt saknar grund. Faktum är att SFP självklart stöder användningen av servicesedlar såväl i vården som inom andra sektorer.
Sandra Bergqvist
15.05.2022 kl. 10:15

Alla välfärdsområden skall erbjuda seniorrådgivningar

Gemensam insändare av Veronica Rehn-Kivi, riksdagsledamot (SFP), Hanna-Leena Mattila, riksdagsledamot (C), Pia Kauma, riksdagsledamot (Saml)
Veronica Rehn-Kivi
12.04.2022 kl. 08:31

Gruppanföranden

Interpellation om regeringens social- och hälsovårdsreform

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen 4.4. 2017
04.04.2017 kl. 15:00

Interpellation om nedskärningarna i yrkesutbildningen

Gruppanförande 15.3 2017, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
15.03.2017 kl. 15:00

Regeringens försvarspolitiska redogörelse

Svenska riksdagsgruppens ordförande Stefan Wallin 8.3.2017
08.03.2017 kl. 15:04

Remissdebatt om landskapsmodellen

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen 7.3 2017
07.03.2017 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om livsmedelspolitik

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen 1.3 2017
01.03.2017 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om beredningen av lagstiftningen

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande, riksdagsledamot Eva Biaudet 21.2.2017
21.02.2017 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om det globala handlingsprogrammet Agenda 2030

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen 15.2 2017
15.02.2017 kl. 15:00