SFP stabilt bakom Åland

01.09.2022 kl. 14:32
Anton Nilsson ställde i en insändare (ÅT 31.08.2022) frågan hur partierna ser på frågan beträffande en åländsk plats i Europaparlamentet.

För Svenska folkpartiet är frågan enkel att besvara: SFP står bakom ett åländskt mandat i parlametet. Detta har vi tydligt lyft fram bland annat i våra valprogram inför EU-valen 2014 och 2019 då vi sagt: ” SFP anser att Europaparlamentet också ska vara de självstyrande områdenas parlament. SFP arbetar fortsättningsvis för att också Åland ska vara representerat i Europaparlamentet.” och att: ”Vi vill att Åland ges en plats i Europaparlamentet”

 

Momentum för att Åland skulle ha fått mandatet skulle ha varit inför EU-valet 2019 då Finland fick ett mandat till p.g.a. Brexit. Dessvärre beslöt den dåvarande regeringen bestående av Centern, Blå framtid och Samlingspartiet att inte ge Åland mandatet, något som var beklagligt då frågan uttryckligen då var på bordet och smidigt kunde ha avgjorts på ett bra sätt. Ålänningarna kan vara lugna: Svenska folkpartiet kommer att fortsätta arbeta med den här frågan även framöver.

 

 

Thomas Blomqvist

Gruppanföranden

Människorättspolitiska redogörelsen

Gruppanförandet hölls av ledamot Biaudet
16.02.2022 kl. 15:41

Statsrådets redogörelse om underrättelselagstiftningen

Gruppanförandets talare ledamot Rehn-Kivi
09.02.2022 kl. 15:00

Riksmötets öppningsdebatt 8.2.2022

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz.
08.02.2022 kl. 15:00

Responsdebatt om budgeten 2022

Gruppanförande hållet av ledamot Veronica Rehn-Kivi
14.12.2021 kl. 11:00

Reponsdebatt om statsrådets försvarsredogörelse

Gruppanförande hållet av ledamot Anders Norrback
07.12.2021 kl. 14:50

Interpellation om Finlands beredskap för hybridpåverkan som bygger på styrning av migrationsströmmar

Gruppanförande hållet av ledamot Mats Löfström
24.11.2021 kl. 14:45

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 23.11.2021 hållet av ledamot Mikko Ollikainen
23.11.2021 kl. 14:49