Äntligen förkortas lagringstiden för anteckningar om betalningsstörningar!

13.05.2022 kl. 11:56
Idag har republikens president stadsfäst den efterlängtade lagen som förkortar lagringstiden för anteckningar om betalningsstörningar till endast en månad efter att skulden är betald.

Lagförslaget gavs till riksdagen för ett knappt år sedan av justitieminister och SFP:s partiordförande Anna-Maja Henriksson. I enlighet med gällande lag lagras till exempel utsökningsuppgifter i kreditupplysningsregistret i tre år.


- En betalningsanmärkning kan till exempel göra det svårare att få en hyresbostad, teckna en försäkring eller i vissa fall till och med att få jobb. För att göra situationen skäligare för dem som hamnat i ekonomiska svårigheter har det för Svenska folkpartiet varit viktigt att förkorta lagringstiden för betalningsanmärkningar. De senaste åren med pandemin och andra orosmoln i ekonomin har varit tuffa. Denna reform gör återhämtningen och vardagen lättare för många, säger justitieminister och partiordförande Anna-Maja Henriksson.

När de nya bestämmelserna trätt i kraft behandlas betalningsanmärkningar separat från varandra. En ny betalningsanmärkning förlänger i fortsättningen inte längre förvaringstiden av en tidigare anteckning om betalningsstörning.

-Idag har nästan 400 000 finländare en anteckning om betalningsstörning. Var och en av oss bär förstås ansvar för sin egen ekonomi, men livet går inte alltid som man hoppats: plötsligt kan man stå inför arbetslöshet eller försämrad ekonomi till exempel på grund av sjukdom eller någon närståendes död. Nu drabbas man inte längre oskäligt lång tid efter att man har rett upp sina skulder, säger Henriksson.

Lagändringen om lagringstiden för anteckningar om betalningsstörningar träder i kraft 1.12.2022.

 
Anna-Maja Henriksson

Gruppanföranden

Budgetens responsdebatt 15.12.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz.
15.12.2020 kl. 12:08

Remissdebatt om social- och hälsovårdsreformen

Gruppanförande 14.12.2020 hållet av riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi.
14.12.2020 kl. 14:48

Statsrådets redogörelse om Finlands program för hållbar tillväxt

Gruppanförande 1.12.2020, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen
01.12.2020 kl. 14:30

Statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak.

Gruppanförande 30.11.2020, Anders Norrback, Svenska riksdagsgruppen
30.11.2020 kl. 15:00

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse.

Gruppanförande 11.11.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
11.11.2020 kl. 14:59

Agenda 2030 – mot ett klimatneutralt välfärdssamhälle

Gruppanförande 4.11.2020 hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
04.11.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2021

Gruppanförandehölls av grupordförande Anders Adlercreutz.
07.10.2020 kl. 11:21