Henriksson om regeringens extra insats till jordbruket

17.03.2022 kl. 13:16
Stöd för den inhemska matproduktionen bereds för uppskattningsvis omkring 300 miljoner euro. 

 

Regeringen förbereder med brådskande tidtabell åtgärder som underlättar jordbrukets lönsamhetskris och förstärker försörjningsberedskapen, som uppstått på grund av Rysslands invasion i Ukraina. Stöd för den inhemska matproduktionen bereds för uppskattningsvis omkring 300 miljoner euro. 

– Vi vill trygga den inhemska maten. Bonden behöver uppbackning nu. Det handlar om tryggande av den inhemska matproduktionen. Jag är glad att vi idag med snabb tidtabell kunnat fatta beslut om att stödja den inhemska matproduktionen med omkring 300 miljoner euro. Läget inom jordbruket är akut bland annat på grund av höga energikostnader och en marknad som inte fungerar på ett optimalt sätt. Nu är det viktigt att vi värnar om jordbrukets verksamhetsförutsättningar i Finland, bringar framtidstro för våra bönder och bidrar till att vårbruket kan inledas, säger SFP:s partiordförande och justitieminister Anna-Maja Henriksson.

– Det är av nationellt intresse att vi är självförsörjande. Då böndernas kostnader överskriver de förutspådda intäkterna måste det offentliga reagera, så att vi även framöver har finländska bönder och inhemska livsmedel. I grund och botten handlar det här om finländarnas trygghet och landets försörjningsberedskap, säger Anna-Maja Henriksson. 

Justitieminister Henriksson är medlem i regeringens ministerarbetsgrupp för beredskap, som idag höll sitt  första officiella möte.

Anna-Maja Henriksson

Gruppanföranden

Budgetens responsdebatt 15.12.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz.
15.12.2020 kl. 12:08

Remissdebatt om social- och hälsovårdsreformen

Gruppanförande 14.12.2020 hållet av riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi.
14.12.2020 kl. 14:48

Statsrådets redogörelse om Finlands program för hållbar tillväxt

Gruppanförande 1.12.2020, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen
01.12.2020 kl. 14:30

Statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak.

Gruppanförande 30.11.2020, Anders Norrback, Svenska riksdagsgruppen
30.11.2020 kl. 15:00

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse.

Gruppanförande 11.11.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
11.11.2020 kl. 14:59

Agenda 2030 – mot ett klimatneutralt välfärdssamhälle

Gruppanförande 4.11.2020 hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
04.11.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2021

Gruppanförandehölls av grupordförande Anders Adlercreutz.
07.10.2020 kl. 11:21