Yrkesfiskarnas roll tryggas i den nya lagen om fiske

19.03.2021 kl. 15:34
Riksdagsledamot Anders Norrback (SFP), välkomnar regeringspropositionen som kommer att förbättra möjligheterna för yrkesfiskare att registrera sig som fiskare av klass 1. Registreringen av de olika klasserna är viktigt för att fiskandet som yrkesfiskare ska vara möjligt i framtiden. 

-Fiskarna gör en viktig arbetsinsats som försäkrar tillgången till inhemsk fisk. Lagar som stöder och skapar förutsättningar för det inhemska yrkesfisket ger även möjligheter för nya människor att livnära sig som heltidsfiskare. 


Yrkesfiskarna är en yrkeskår som är utsatt för många begränsningar och restriktioner. Därför är det viktigt att ologiska begränsningar tas bort.  Detta gör det lättare för fiskare att kunna utöva yrket som en heltidssyssla. Kravet på en omsättning på 15 000€ har det gjort svårt för kommersiella fiskare att uppnå dessa krav. För att förhindra att antalet yrkesfiskare skulle minska i framtiden, kommer gränsen att återställas till en omsättning på 10 000€. 

-Detta beslut signalerar klart och tydligt att yrkesfiskarnas arbete uppskattas och värdesätts. Vi måste se till att det även i framtiden är möjligt att livnära sig med fiske i Finland, avslutar Norrback. 

 
Anders Norrback

Gruppanföranden

Planen för de offentliga finanserna 2020 – 2023

Gruppanförande 26.11.2019, Veronica Rehn-Kivi
26.11.2019 kl. 15:01

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2020 och planen för de offentliga finanserna.

Gruppanförande 8.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
08.10.2019 kl. 13:00

Interpellation om regeringens ekonomiska politik och sysselsättningen

Gruppanförande 1.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Joakim Strand
01.10.2019 kl. 15:00

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 19.9.2019, svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
19.09.2019 kl. 18:01

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
23.04.2019 kl. 08:50