Partiordförande Anna-Maja Henriksson har varit minister i 2 000 dagar

18.12.2020 kl. 16:27

SFP:s partiordförande och justitieminister Anna-Maja Henriksson har i dag varit minister i 2 000 dagar.

Henriksson inledde sin ministerkarriär i regeringen Katainen i juni 2011. Därefter fortsatte hon som justitieminister i Stubbs regering.

I juni 2019 utnämndes Henriksson till justitieminister i regeringen Rinne och fortsätter i samma uppdrag i regeringen Marin.

- Jag är oerhört tacksam att jag fått förtroendet att tjäna folket och fosterlandet. Det är en stor ära att få använda sin tid för finländarnas bästa, säger Henriksson.

Henriksson har varit justitieminister den fjärde längsta tiden efter Christoffer Taxell, Johannes Koskinen och Matti Louekoski.

Anna-Maja Henriksson

Gruppanföranden

Budgetens responsdebatt 15.12.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz.
15.12.2020 kl. 12:08

Remissdebatt om social- och hälsovårdsreformen

Gruppanförande 14.12.2020 hållet av riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi.
14.12.2020 kl. 14:48

Statsrådets redogörelse om Finlands program för hållbar tillväxt

Gruppanförande 1.12.2020, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen
01.12.2020 kl. 14:30

Statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak.

Gruppanförande 30.11.2020, Anders Norrback, Svenska riksdagsgruppen
30.11.2020 kl. 15:00

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse.

Gruppanförande 11.11.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
11.11.2020 kl. 14:59

Agenda 2030 – mot ett klimatneutralt välfärdssamhälle

Gruppanförande 4.11.2020 hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
04.11.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2021

Gruppanförandehölls av grupordförande Anders Adlercreutz.
07.10.2020 kl. 11:21