Norrback välkomnar medborgarinitiativet om stamvårdande vargjakt 

19.11.2020 kl. 10:34
Riksdagsledamot Anders Norrback (SFP) välkomnar diskussionen om medborgarinitiativet om den stamvårdande vargjakten som behandlas i riksdagens plenum. 

-Det är ett viktigt ämne som nu är i behandling i riksdagen. Det råder ingen tvekan om att den nuvarande vargstammen blivit ett allomfattande problem, framför allt i Österbotten.
 
Norrback vill fästa uppmärksamhet på de problem som vargen orsakat åt dem som bor i områden där vargen förekommer. Förutom rädslan som vargen medför har vargskadorna ödesdigra ekonomiska följder åt näringsidkare.  Detta har varit ett faktum i vargattackerna på får som skett bland annat på Björköby i Replots skärgård.   
 
-I vargpolitiken måste vi även bli bättre på att kunna se helheter.  I fallet på Replot måste vi välja mellan en varg eller flera hundra hektar med naturbete. Således blir det ett val mellan vargen eller betande får.
 
Den nuvarande vargpolitiken skapar ohållbara situationer för många. Där är den stamvårdande jakten ett viktigt redskap tillsammans med andra åtgärder som görs för att förbättra situationen.

Anders Norrback

Gruppanföranden

Interpellationsdebatten 30.9.2020

Gruppanförandet hölls av ledamot Anders Norrback
30.09.2020 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om EU:s återhämtningsfond

Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
09.09.2020 kl. 14:53

Remissdebatt om den femte tilläggsbudget

Grupprepresentanterna gavs möjlighet till 2 minuters kommentar. Gruppordförande Anders Adlercreutz höll Svenska riksdagsgruppens taltur.
08.09.2020 kl. 16:16

Remissdebatt fjärde tilläggsbudgeten 10.6.2020

Gruppanförande hölls av riksdagsledamot Joakim Strand.
10.06.2020 kl. 15:27

Responsdebatt om planen för de offentliga finanserna

Gruppanförandet 9.6.2020 hölls av ledamot Veronic Rehn-Kivi Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
09.06.2020 kl. 15:30

Aktualitetsdebatt om EU:s återhämtningsfond 4.6.2020

Gruppanförande i tvåspråkig version. Gruppanförandet hållet av Eva Biaudet.
04.06.2020 kl. 17:15

Statsrådets redogörelse om beredskap i EU:s stridsgrupp 1.7–31.12.2020

Gruppanförande 6.5.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
06.05.2020 kl. 18:00