Bergqvist besviken på Skatteförvaltningens syn på fastighetsskatten

03.12.2019 kl. 10:17
I veckan fick riksdagsledamot Sandra Bergqvist (SFP) ta del av finansminister Lintiläs svar på det skriftliga spörsmålet om de chockhöjda fastighetsskatterna i skärgården.

- Jag är besviken över att man fortsättningsvis inte ser hur allvarligt problem det här är i skärgården, säger Bergqvist, som har hoppats på att Skatteförvaltningen självmant skulle ta timeout i ärendet.


I svaret som gavs framkommer att det hos Skatteförvaltningen fortsättningsvis finns en uppfattning om att det är fastighetsägaren som har det främsta ansvaret över att uppgifterna som utgör grunden för fastighetsbeskattningen är korrekta.

- Detaljerna i ärendet är juridiskt knepiga och det är inte lätt för enskilda personer att hålla koll på detaljerade uppgifter kring områdespris och områden som befrias från fastighetsskatt. Under normala omständigheter utgår man ju ifrån att Skatteförvaltningens beslut är korrekt, säger Bergqvist.

Bergqvist ser ändå framemot att man i enlighet med regeringsprogrammet ska reformera fastighetsskatten och också befria naturskyddsområden från fastighetsskatt. Enligt finansministerns svar ska värderingsreformen införas i fastighetsbeskattningen för år 2022.

- Jag hoppas på att det senast då skapas ett tillförlitligt system, där den här typen av orimliga chockhöjningar inte är möjliga, säger Bergqvist.

 
Sandra Bergqvist

Gruppanföranden

Remissdebatt fjärde tilläggsbudgeten 10.6.2020

Gruppanförande hölls av riksdagsledamot Joakim Strand.
10.06.2020 kl. 15:27

Responsdebatt om planen för de offentliga finanserna

Gruppanförandet 9.6.2020 hölls av ledamot Veronic Rehn-Kivi Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
09.06.2020 kl. 15:30

Aktualitetsdebatt om EU:s återhämtningsfond 4.6.2020

Gruppanförande i tvåspråkig version. Gruppanförandet hållet av Eva Biaudet.
04.06.2020 kl. 17:15

Statsrådets redogörelse om beredskap i EU:s stridsgrupp 1.7–31.12.2020

Gruppanförande 6.5.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
06.05.2020 kl. 18:00

Regeringens exitstrategi, coronakrisen

Remissdebatt 6.5.2020, gruppanförande, Anders Adlercreutz
06.05.2020 kl. 14:57

Planen för de offentliga finanserna för 2021-2024

Gruppanförande 21.4.2020, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
21.04.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om beredskapslagarna 17.3.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
17.03.2020 kl. 18:00