Satsa på preventiva åtgärder

26.11.2019 kl. 14:53
– Agerar man i tid, så sparar man i den andra, dyrare ändan.

Denna grundprincip betonade riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi (SFP) i riksdagens debatt om statsrådets plan för de offentliga finanserna.

– Det är genom förebyggande åtgärder som vi ska motverka barnfattigdom och mental ohälsa.

Rehn-Kivi underströk att trots att Finland har en ogynnsam åldersstruktur, vilket gör att det finns ett stort hållbarhetsgap i ekonomin i ett längre perspektiv, så ska äldre människor ses som en resurs.
 

– De besitter mycket livserfarenhet, som också efter pensioneringen kan komma samhället till nytta. Det måste göras mer lockande att ta emot arbete, också deltidsjobb.

 

Rehn-Kivi säger att arbetslivet ska kunna reformeras genom olika försök. SFP är öppet för tidsbundna sysselsättningsförsök.
 

– Exempelvis kunde man slopa behovsprövning av arbetskraft i några försöksregioner eller inom några utvalda branscher där efterfrågan på arbetskraft är som störst. Försöken borde inriktas på mikroföretag som skapar nya arbetsplatser.

Veronica Rehn-Kivi

Gruppanföranden

Remissdebatt fjärde tilläggsbudgeten 10.6.2020

Gruppanförande hölls av riksdagsledamot Joakim Strand.
10.06.2020 kl. 15:27

Responsdebatt om planen för de offentliga finanserna

Gruppanförandet 9.6.2020 hölls av ledamot Veronic Rehn-Kivi Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
09.06.2020 kl. 15:30

Aktualitetsdebatt om EU:s återhämtningsfond 4.6.2020

Gruppanförande i tvåspråkig version. Gruppanförandet hållet av Eva Biaudet.
04.06.2020 kl. 17:15

Statsrådets redogörelse om beredskap i EU:s stridsgrupp 1.7–31.12.2020

Gruppanförande 6.5.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
06.05.2020 kl. 18:00

Regeringens exitstrategi, coronakrisen

Remissdebatt 6.5.2020, gruppanförande, Anders Adlercreutz
06.05.2020 kl. 14:57

Planen för de offentliga finanserna för 2021-2024

Gruppanförande 21.4.2020, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
21.04.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om beredskapslagarna 17.3.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
17.03.2020 kl. 18:00