SFP leder skärgårdsdelegationen igen

30.08.2019 kl. 09:54
Riksdagsledamot Sandra Bergqvist (sfp) utnämndes till ordförande för skärgårdsdelegationen. SFP återtar därmed ordförandeposten efter en fyraårsperiod med centern vid rodret . 

- Skärgårsdskommunerna och dess invånares behov och levnadsförhållanden måste bättre tas i beaktande. Det ska vara möjligt att bygga, bo och arbeta i skärgården utan extra byråkrati. Dessutom bör goda kommunikationer och infrastruktur garanteras för att trygga livskraften och möjligheten till utkomst, säger Bergqvist.


Skärgårdsdelegationen, som tillsätts av statsrådet för en valperiod åt gången, har till uppgift att främja utvecklingen av skärgårds-, insjö- och kustområdena. Den parlamentariska skärgårdsdelegationen genomför skärgårdspolitiken genom skärgårdsprogram. Det senaste programmet har utarbetats för åren 2017–2019. 

En av Skärgårdsdelegationen första uppgifter kommer att vara uppgörandet av ett nytt skärgårdsprogram.

- Många skärgårdsbor har dessutom idag stora bekymmer när skatteförvaltningen omvärderat beskattningsvärdena i skärgården.I enlighet med regeringsprogrammet vill vi förnya fastighetsskatten, så att den i fortsättningen bättre ska avspegla det verkliga värdet på fastigheter. Men problemet med de omvärderade beskattningsvärdena i skärgården återstår och skärgårdsdelegationen måste ta itu med detta genast utöver uppgörandet av ett nytt skärgårdsprogram, säger Bergqvist
Sandra Bergqvist

Gruppanföranden

Riksmötets öppningsdebatt 11.2.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
11.02.2020 kl. 15:00

Interpellationsdebatt al-Hol

Gruppanförande hållet av ledmot Eva Biaudet
17.12.2019 kl. 15:00

Responsdebatt budgeten 2019

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
17.12.2019 kl. 11:00

Statsrådets meddelande om regeringsprogrammet 16.12.2019

Gruppanförande hållet av riksdagsgrupens ordförande Anders Adlercreutz.
16.12.2019 kl. 13:00

Remissdebatt om höjning av frontveterantillägget

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
04.12.2019 kl. 15:00

Planen för de offentliga finanserna 2020 – 2023

Gruppanförande 26.11.2019, Veronica Rehn-Kivi
26.11.2019 kl. 15:01

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2020 och planen för de offentliga finanserna.

Gruppanförande 8.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
08.10.2019 kl. 13:00