Henriksson 1500 dagar som justitieminister

08.08.2019 kl. 15:16

SFP:s partiordförande, riksdagsledamot Anna-Maja Henriksson har idag varit minister i 1500 dagar. I regeringen Rinne har Anna-Maja Henriksson den näst längsta ministererfarenheten räknat i dagar (tillsammans med basserviceminister Krista Kiuru (SDP)) efter utrikesminister Pekka Haavisto (gröna).  Henriksson har tidigare verkat som justitieminister i regeringarna Katainen och Stubb 2011-2015.

 
- Jag är oerhört tacksam att få tjäna som landets justitieminister. Det känns bra att ha en bred erfarenhet i ryggsäcken från tidigare nu då Finland är ordförandeland i EU. Att leda justitieministeriet och jobba för demokrati, mänskliga rättigheter, rättvisa, likabehandling och respekt för rättsstatsprincipen är väldigt värdefullt.

- I Finland kan vi vara stolta över vår demokrati och det system som vi har byggt upp allt sedan vi blev självständiga 1917 säger Henriksson. I många internationella jämförelser ligger vi i toppen då det gäller domstolarnas oberoende, demokratiska val och yttrandefriheten.
 
Av Finlands justitieministrar genom tiderna är det endast sex andra förutom Anna-Maja Henriksson som verkat över 1500 dagar. Rekordet som landets mest långvariga justitieminister innehas av Christoffer Taxell (SFP), som hann vara justitieminister i sammanlagt 2897 dagar.
Anna-Maja Henriksson

Gruppanföranden

Riksmötet 2018, öppningsdebatt 14.2.2018

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
14.02.2018 kl. 15:00

Responsdebatt om budgeten 13.12.2017

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
13.12.2017 kl. 12:45

Regeringen besvarar interpellation om den ökande ojämlikheten 7.12.2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
07.12.2017 kl. 17:29

Jubileumsplenum för den 100-åriga självständigheten 5.12.2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
05.12.2017 kl. 12:37

Debatt om statsministerns upplysning om aktuella EU-ärenden

Gruppanförande 22.11.2017, Eva Biaudet
22.11.2017 kl. 15:00

Debattinitiativ om svenska riksdagsgruppens alternativa budget för 2018

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen, 15.11 2017
15.11.2017 kl. 14:25

Interpellationsdebatt om spårtrafiken nu och i framtiden.

Gruppanförande 3.10 2017 hållet av , Mats Nylund
03.10.2017 kl. 14:18