Henriksson 1500 dagar som justitieminister

08.08.2019 kl. 15:16

SFP:s partiordförande, riksdagsledamot Anna-Maja Henriksson har idag varit minister i 1500 dagar. I regeringen Rinne har Anna-Maja Henriksson den näst längsta ministererfarenheten räknat i dagar (tillsammans med basserviceminister Krista Kiuru (SDP)) efter utrikesminister Pekka Haavisto (gröna).  Henriksson har tidigare verkat som justitieminister i regeringarna Katainen och Stubb 2011-2015.

 
- Jag är oerhört tacksam att få tjäna som landets justitieminister. Det känns bra att ha en bred erfarenhet i ryggsäcken från tidigare nu då Finland är ordförandeland i EU. Att leda justitieministeriet och jobba för demokrati, mänskliga rättigheter, rättvisa, likabehandling och respekt för rättsstatsprincipen är väldigt värdefullt.

- I Finland kan vi vara stolta över vår demokrati och det system som vi har byggt upp allt sedan vi blev självständiga 1917 säger Henriksson. I många internationella jämförelser ligger vi i toppen då det gäller domstolarnas oberoende, demokratiska val och yttrandefriheten.
 
Av Finlands justitieministrar genom tiderna är det endast sex andra förutom Anna-Maja Henriksson som verkat över 1500 dagar. Rekordet som landets mest långvariga justitieminister innehas av Christoffer Taxell (SFP), som hann vara justitieminister i sammanlagt 2897 dagar.
Anna-Maja Henriksson

Gruppanföranden

Remissdebatt fjärde tilläggsbudgeten 10.6.2020

Gruppanförande hölls av riksdagsledamot Joakim Strand.
10.06.2020 kl. 15:27

Responsdebatt om planen för de offentliga finanserna

Gruppanförandet 9.6.2020 hölls av ledamot Veronic Rehn-Kivi Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
09.06.2020 kl. 15:30

Aktualitetsdebatt om EU:s återhämtningsfond 4.6.2020

Gruppanförande i tvåspråkig version. Gruppanförandet hållet av Eva Biaudet.
04.06.2020 kl. 17:15

Statsrådets redogörelse om beredskap i EU:s stridsgrupp 1.7–31.12.2020

Gruppanförande 6.5.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
06.05.2020 kl. 18:00

Regeringens exitstrategi, coronakrisen

Remissdebatt 6.5.2020, gruppanförande, Anders Adlercreutz
06.05.2020 kl. 14:57

Planen för de offentliga finanserna för 2021-2024

Gruppanförande 21.4.2020, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
21.04.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om beredskapslagarna 17.3.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
17.03.2020 kl. 18:00