Regeringen gör märkbara trafikinvesteringar

18.06.2019 kl. 11:44
SFP:s ordförande, justitieminister Anna-Maja Henriksson är mycket nöjd över att regeringen i sitt förslag till tilläggsbudget prioriterar viktiga trafikprojekt.

– För ett land som Finland är goda kommunikationer A och O. Fungerande trafiklösningar och infrastruktur är livsviktiga för vårt inhemska näringsliv och exportindustri. Därför är jag mycket glad att regeringen nu genast målmedvetet satsar på sådana viktiga trafikprojekt som är färdiga att sättas igång direkt, säger Henriksson.


– Med tanke på vår inhemska skogsindustri och hela Jakobstads-Karlebyregionen är elektrifieringen av Idensalmi-Ylivieska banan ytterst välkommen. Mycket positivt är också förbättringarna av järnvägen mellan Tammerfors och Seinäjoki, banavsnittet mellan Karleby och Jakobstad (Bennäs). Jag är också väldigt glad över att kustbanan mellan Helsingfors och Åbo kommer att förbättras. Det här har stor betydelse för invånarna  och kommunerna i Västra Nyland.

Regeringen Rinne kom idag överens om den andra tilläggsbudgeten för år 2019.

 
Anna-Maja Henriksson

Gruppanföranden

Svenska riksdagsgruppen söker lagstiftningssekreterare

Anställningstid 15.8.2019-30.6.2020
03.07.2019 kl. 15:12

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
23.04.2019 kl. 08:50

Responsdebatt statsrådets framtidsredogörelse del 2

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi
04.03.2019 kl. 13:00

Interpellation om läget i äldreomsorgen

Interpellationsdebatt 6.2.2019. Gruppanförande hållet av Anna-Maja Henriksson,
06.02.2019 kl. 15:00