Andersson och Borgarsdóttir Sandelin blir specialmedarbetare

11.06.2019 kl. 21:06

 


Svenska riksdagsgruppens politiska rådgivare Otto Andersson har kallats till specialmedarbetare för SFP:s ministergrupp och justitieminister Anna-Maja Henriksson.

Svenska riksdagsgruppens politiskt sakkunniga Silja Borgarsdóttir Sandelin har kallats till specialmedarbetare för ministern för nordiskt samarbete och jämställdhet Thomas Blomqvist.

Andersson och Borgarsdóttir Sandelin har under SFP:s tid i oppositionen haft centrala roller i koordineringen och beredningen av både Svenska riksdagsgruppens och SFP:s oppositionspolitik.

Otto Andersson har tidigare jobbat som specialmedarbetare för justitieminister Henriksson i regeringarna Katainen och Stubb 2014-2015 samt som Svenska riksdagsgruppens lagstiftningssekreterare. Andersson är stadsfullmäktigeordförande i Lovisa.
 
Politices magister Silja Borgarsdóttir Sandelin har tidigare jobbat som specialmedarbetare för försvarsminister Carl Haglund våren 2015. Borgarsdóttir Sandelin är stadsfullmäktigeledamot i Helsingfors.
Svenska riksdagsgruppen

Gruppanföranden

Remissdebatt fjärde tilläggsbudgeten 10.6.2020

Gruppanförande hölls av riksdagsledamot Joakim Strand.
10.06.2020 kl. 15:27

Responsdebatt om planen för de offentliga finanserna

Gruppanförandet 9.6.2020 hölls av ledamot Veronic Rehn-Kivi Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
09.06.2020 kl. 15:30

Aktualitetsdebatt om EU:s återhämtningsfond 4.6.2020

Gruppanförande i tvåspråkig version. Gruppanförandet hållet av Eva Biaudet.
04.06.2020 kl. 17:15

Statsrådets redogörelse om beredskap i EU:s stridsgrupp 1.7–31.12.2020

Gruppanförande 6.5.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
06.05.2020 kl. 18:00

Regeringens exitstrategi, coronakrisen

Remissdebatt 6.5.2020, gruppanförande, Anders Adlercreutz
06.05.2020 kl. 14:57

Planen för de offentliga finanserna för 2021-2024

Gruppanförande 21.4.2020, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
21.04.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om beredskapslagarna 17.3.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
17.03.2020 kl. 18:00