Henriksson och Blomqvist blir SFP:s ministrar i regeringen Rinne

04.06.2019 kl. 20:31

Svenska folkpartiet kommer att ha två ministrar i den nya regeringen. Svenska folkpartiets ordförande och riksdagsledamot Anna-Maja Henriksson blir justitieminister och riksdagsledamot Thomas Blomqvist blir minister för nordiskt samarbete och jämställdhet. Båda ministrarna kommer att arbeta på justitieministeriet.

– Under den kommande regeringsperioden är bland annat frågor som nationalspråksstrategin, utvecklandet av rättsväsendet och reformen av sexualbrottslagstiftningen aktuella på justitieministeriet. Det känns bra att gå in i regeringen med två ministrar, säger Henriksson.

– Det nordiska samarbetet är en viktig del av Finlands utrikespolitik och internationella relationer. Jag ser fram emot att börja jobba för de nordiska frågorna och för att främja jämställdheten och jämlikheten. Det finns ännu många utmaningar gällande jämställdheten i Finland. SFP har långsiktigt jobbat för jämställdhet och det är naturligt att vi gör det även nu i regeringen, säger Blomqvist.

Henriksson har fungerat som justitieminister i regeringarna Katainen och Stubb 2011-2015. För Blomqvist blir det här första ministerposten. Båda har varit riksdagsledamöter sedan 2007.

Svenska riksdagsgruppen

Gruppanföranden

Remissdebatt fjärde tilläggsbudgeten 10.6.2020

Gruppanförande hölls av riksdagsledamot Joakim Strand.
10.06.2020 kl. 15:27

Responsdebatt om planen för de offentliga finanserna

Gruppanförandet 9.6.2020 hölls av ledamot Veronic Rehn-Kivi Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
09.06.2020 kl. 15:30

Aktualitetsdebatt om EU:s återhämtningsfond 4.6.2020

Gruppanförande i tvåspråkig version. Gruppanförandet hållet av Eva Biaudet.
04.06.2020 kl. 17:15

Statsrådets redogörelse om beredskap i EU:s stridsgrupp 1.7–31.12.2020

Gruppanförande 6.5.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
06.05.2020 kl. 18:00

Regeringens exitstrategi, coronakrisen

Remissdebatt 6.5.2020, gruppanförande, Anders Adlercreutz
06.05.2020 kl. 14:57

Planen för de offentliga finanserna för 2021-2024

Gruppanförande 21.4.2020, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
21.04.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om beredskapslagarna 17.3.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
17.03.2020 kl. 18:00