Svenska riksdagsgruppen har valt riksdagsledamot Anders Adlercreutz till ny ordförande för riksdagsgruppen.

07.06.2019 kl. 20:27

 

– Det är en stor ära att få leda Svenska riksdagsgruppen. Vi har ett ambitiöst regeringsprogram och två utmärkta ministrar i justitieminister Henriksson och minister för nordiskt samarbete och jämställdhet Blomqvist. Genom ett gott samarbete inom riksdagsgruppen, med våra ministrar och över partigränserna med de övriga partierna ska jag göra mitt yttersta för att regeringsprogrammets målsättningar uppnås, säger Adlercreutz.

Adlercreutz efterträder Thomas Blomqvist som igår tillträdde som minister för nordiskt samarbete och jämställdhet.

Till gruppens första vice ordförande valdes Mats Löfström och till andra vice ordförande Sandra Bergqvist.

Svenska riksdagsgruppen

Gruppanföranden

Svenska riksdagsgruppen söker lagstiftningssekreterare

Anställningstid 15.8.2019-30.6.2020
03.07.2019 kl. 15:12

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
23.04.2019 kl. 08:50

Responsdebatt statsrådets framtidsredogörelse del 2

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi
04.03.2019 kl. 13:00

Interpellation om läget i äldreomsorgen

Interpellationsdebatt 6.2.2019. Gruppanförande hållet av Anna-Maja Henriksson,
06.02.2019 kl. 15:00