SFP svarade på Rinnes frågor

30.04.2019 kl. 10:55
SFP publicerade idag i sin helhet svaren på regeringssonderare Antti Rinnes frågor. Svenska riksdagsgruppen slog fast svaren på måndagen 29. april

– Centralt för SFP är ett Finland som är öppet och internationellt, som värnar om landets tvåspråkighet, som är företagsvänligt, jämlikt och jämställt, och där klimatförändringen motverkas och välfärdssamhället utvecklas utifrån en hållbar ekonomi, säger partiordförande Anna-Maja Henriksson.

– Partiets politiska program och värderingar har fungerat som utgångspunkt. Jag är väldigt nöjd med våra svar och det gemensamma arbetet som gruppen gjort i besvarandet av frågorna, säger riksdagsgruppens ordförande Thomas Blomqvist.

– Det är också uppenbart att vi ännu behöver diskutera frågorna om ekonomin och finanspolitiken utöver de svar som idag har getts. SFP vill se ett framgångsrikt Finland. Därför behövs en samarbetsduglig och handlingskraftig regering som förbinder sig att sitta perioden ut, avslutar Henriksson.

Läs SFP:s svar i sin helhet här.

Svenska riksdagsgruppen

Gruppanföranden

Svenska riksdagsgruppen söker lagstiftningssekreterare

Anställningstid 15.8.2019-30.6.2020
03.07.2019 kl. 15:12

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
23.04.2019 kl. 08:50

Responsdebatt statsrådets framtidsredogörelse del 2

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi
04.03.2019 kl. 13:00

Interpellation om läget i äldreomsorgen

Interpellationsdebatt 6.2.2019. Gruppanförande hållet av Anna-Maja Henriksson,
06.02.2019 kl. 15:00