Närtågen till Karis och Ingå räddade

05.02.2014 kl. 10:11
Riksdagsledamöterna Christina Gestrin och Thomas Blomqvist ser närtågtrafiken längs kustbanan som en livsviktig del av Västra Nyland och är mycket nöjda med ministeriets beslut att inte dra in närtågen till Ingå och Karis.

- Goda förbindelser är en förutsättning för att kunna bo, arbeta och verka i Västra Nyland. Området har över 100 000 invånare varav tusentals arbetar inom metropolområdet. Y-tågen är viktig länk mellan landsbygd och stad och ministeriets beslut visar att man värdesätter och vill satsa på en fungerande lokaltrafik i Västnyland, säger riksdagsledamot Thomas Blomqvist.

Gestrin och Blomqvist har tidigare såväl i egenskap av riksdagsledamöter som kommunala beslutsfattare motsatt sig förslaget och beslutet visar att enträget lobbande verkligen kan ge resultat.

- Under de senaste åren har passagerarantalet i lokaltågen i Esbo och Kyrkslätt ökat med över 30 procent. Denna positiva trend får inte brytas och det gläder mig verkligen att man också på ministeriet insett vikten av en fungerande närtågtrafik, säger riksdagsledamot och ledamot i VR:s förvaltningsråd Christina Gestrin.

SFP

Gruppanföranden

Remissdebatt om höjning av frontveterantillägget

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
04.12.2019 kl. 15:00

Planen för de offentliga finanserna 2020 – 2023

Gruppanförande 26.11.2019, Veronica Rehn-Kivi
26.11.2019 kl. 15:01

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2020 och planen för de offentliga finanserna.

Gruppanförande 8.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
08.10.2019 kl. 13:00

Interpellation om regeringens ekonomiska politik och sysselsättningen

Gruppanförande 1.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Joakim Strand
01.10.2019 kl. 15:00

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 19.9.2019, svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
19.09.2019 kl. 18:01

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43