Aktuellt

Världen behöver ta lärdom av coronakrisen

Det nya året har alla möjligheter att bli bättre än det vi lagt bakom oss.
Anna-Maja Henriksson
06.01.2021 kl. 06:00

Och vinnare är – våra kustkommuner

Det märks i riksdagen att det nalkas jul. Det är långa dagar. Budgeten, stora lagpaket och förtroendeomröstningar skapar livlig diskussion.
Mikko Ollikainen
19.12.2020 kl. 06:16

Julen är här

Anna-Maja Henriksson
20.12.2020 kl. 07:13

Ett år vi aldrig glömmer

Ett historiskt år närmar sig sitt slut. Under hela året har vi kämpat mot en osynlig fiende.
Anna-Maja Henriksson
12.12.2020 kl. 09:38

Då sanningen sätts på spel

Härom veckan följde jag en diskussion kring EU:s handlingsplan mot rasism 2020–2025.
Sandra Bergqvist
10.12.2020 kl. 06:08

Covid-19, en ovälkommen gäst!

”Bästa Corona-virus! Jag ber dig dra dit pepparn växer. Vi har fått nog. Vi vill inte ha dig i vår närhet mera. Du förstör vår vardag, du gör mänskor olyckliga och sjuka. Du dödar. Så kan du vara hygglig och ta ditt pick och pack och ge dig iväg.”
Anna-Maja Henriksson
02.12.2020 kl. 06:10

Ett historiskt presidentval

Anna-Maja Henriksson
22.11.2020 kl. 06:43

Gruppanföranden

Vårdreformen

Gruppanförande av gruppordförande Anna-Maja Henriksson 18.11 2015
19.11.2015 kl. 11:12

Interpellation om konsekvenserna av regeringens trafikpolitiska mål

Gruppanförande, Svensk riksdagsgruppen, Thomas Blomqvist 17.11 2015
17.11.2015 kl. 15:13

Interpellationsdebatt om pensionärernas ställning

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
21.10.2015 kl. 15:36

Aktualitetsdebatt om utrikespolitiken

Gruppanförande tisdag 20.10 2015 hållet av ledamot Stefan Wallin
20.10.2015 kl. 15:00

Anförande i debatten om statsministerns upplysning om spetsprojekten 7.10.2015

Riksdagsgruppens ordförande Anna-Maja Henriksson
07.10.2015 kl. 15:00

Statsrådets meddelande om åtgärder för att förbättra kostnadskonkurrenskraften 30.9.2015

Gruppanförande 30.9 2015 av Carl Haglund
30.09.2015 kl. 10:57

Statsbudgetens remissdebatt 29.9

Gruppanförandet framfördes av riksdagsman Joakim Strand
29.09.2015 kl. 13:11