Aktuellt

Lyssna till barnen!

Anna-Maja Henriksson
21.11.2020 kl. 06:44

Ett nervkittlande val

Vart fjärde år väljer världens största demokrati sin president. För fyra år sedan besökte jag USA strax innan valet och det hade varit roligt att besöka landet också denna gång.
Anna-Maja Henriksson
15.11.2020 kl. 07:39

Var stolt över ditt språk!

Första veckan i november firar vi Svenska veckan som kulminerar i Svenska dagen.
Anna-Maja Henriksson
07.11.2020 kl. 12:00

Glysofat, läkare, pälsdjur och Kraft

Miljöfrågor väcker ofta starka reaktioner hos oss österbottningar.
Mikko Ollikainen
01.11.2020 kl. 09:39

Som ett smörgåsbord för digitala tjuvar

Sandra Bergqvist
29.10.2020 kl. 09:56

Vårdreformen – ett steg närmare mål

De senaste veckorna har präglats av stigande coronasiffror runt om i Finland. Den andra coronavågen är här.
Anna-Maja Henriksson
24.10.2020 kl. 07:48

Nu är det nära – mycket nära

Mot slutet av min studietid började jag jobba allt mera på heltid. Det ledde till att några kurser och avhandlingen blev på hälft. Med jämna mellanrum påmindes jag av några bekanta om detta, de undrade hur det går med avhandlingen. Svaret var alltid: ”Det är som de politiska besluten, de har aldrig varit så nära som de är nu!”.
Mikko Ollikainen
17.10.2020 kl. 08:22

Gruppanföranden

Statsministerns upplysning om statens ägarstyrningspolitik

Gruppanförande 17.5 2016, Carl Haglund
17.05.2016 kl. 15:00

Remissdebatt om planen för de offentliga finanserna 2017–2020

Gruppanförande 19.4 2016, Joakim Strand
19.04.2016 kl. 15:05

Interpellationens första undertecknare har taltur.

Talet publicerat i hållen form
06.04.2016 kl. 14:10

Interpellationsdebatt om högskole- och studiestödsnedskärningar 6.4 2016

Gruppanförande, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
06.04.2016 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak och om stärkande av samarbetet.

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen 9.3 2016
09.03.2016 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om Finlands utvecklingspolitik

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
17.02.2016 kl. 15:00