Aktuellt

Vuxna sparar och barnen betalar

Under de senaste 30 åren har nästan hälften av Finlands grundskolor lagts ner.
Sandra Bergqvist
17.09.2020 kl. 07:00

Sysselsättningspolitik kan inte göras utan jämställdhet

Vårens händelseförlopp och höstens fortsatta restriktioner tillsammans med en försiktighet att leva normalt, har en enorm negativ effekt på sysselsättningssituationen för alltför många.
Eva Biaudet
15.09.2020 kl. 15:16

Vi behövs alla

I HBL (12.9) ifrågasattes SFP:s och vår partiordförandes vilja att jobba för hela Finland.
Anders Adlercreutz
15.09.2020 kl. 13:50

Forskning behövs över hur skolstängningar påverkar barnen

Sedan år 1990 har ungefär 100 grundskolor lagts ner varje år, vilket betyder att över hälften av landets grundskolor har stängts under de senaste 30 åren.
Sandra Bergqvist
14.09.2020 kl. 13:47

En trygg gränspolitik som ser framåt

Sent i torsdags fattade regeringen viktiga beslut om en långsiktig gränspolitik. Det handlar om en modell där vi stegvis öppnar våra gränser, men samtidigt ser till att Finland är tryggt för alla som rör sig här.
Anna-Maja Henriksson
12.09.2020 kl. 15:31

Förnyandet av translagen ska fortskrida!

Regeringen har som tydligt mål att stärka könsminoriteters och sexuella minoriteters position. En av de viktigaste åtgärderna på detta område är förnyandet av translagen. 
Thomas Blomqvist
12.09.2020 kl. 11:24

Äntligen kan vi öppna till Sverige

Thomas Blomqvist
11.09.2020 kl. 12:41

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om Finlands utvecklingspolitik

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
17.02.2016 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om regeringens politik 2016.

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande Carl Haglund 9.2 2016. (Talat ord gäller)
09.02.2016 kl. 15:04

Riksdagsgruppens alternativbudget

Vårt förslag innebär lika stora inbesparingar som regeringens alternativ, men våra tyngdpunkter och prioriteringar skiljer sig
15.12.2015 kl. 15:10

Interpellation om öppenheten och korrektheten i lagberedningen, 15.12 2015

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
15.12.2015 kl. 15:00

Budgetens enda behandling 14.12 2015

Svenska riksdagsgruppens gruppanförande, riksdagsgruppens 1:a viceordförande Stefan Wallin
14.12.2015 kl. 13:30

Interpellationen om sysselsättningspolitiken 9.12 2015

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
09.12.2015 kl. 15:30

Svenska riksdagsgruppens alternativa budget 25.11.2015

Gruppanförande av partiordförande Carl Haglund
25.11.2015 kl. 15:00