Aktuellt

Använding av kött- och mjölkprodukter

Helsingfors stadsfullmäktige behandlade i onsdags en fullmäktigemotion som kräver att staden ska halvera användningen av kött- och mjölkprodukter i sin bespisning fram till år 2025.
Mats Nylund
17.02.2019 kl. 06:39

Prioritera det befintliga trafiknätet

För att klara av att upprätthålla vårt välfärdssamhälle behöver vi en hög sysselsättningsgrad.
Thomas Blomqvist
15.02.2019 kl. 09:07

Kvaliteten i åldringsvården

Veckans stora diskussionsämne i riksdagen har varit kvaliteten i åldringsvården.
Mats Nylund
08.02.2019 kl. 11:46

Matlandet Finland

Som bäst pågår världens största matmässa, Grüne Woche, i Berlin
Mats Nylund
25.01.2019 kl. 11:45

”Är det så, att vår avsky mot sexualbrott är graderad beroende på den misstänktas hudfärg?”

I republiken som klarar av att diskutera bara en sak åt gången för vi som bäst livlig debatt om sexualbrott, invandring, strafflagen och utvisning. Den utlösande faktorn var nyheten att ett antal män i Uleåborg misstänkts ha begått synnerligen vidriga sexualbrott mot minderåriga flickor.
Stefan Wallin
24.01.2019 kl. 11:16

Lyft in de mänskliga rättigheterna i värmen

Parlamentariseringen av presidentmakten år 2000 byggde på en övertygelse om att riksdagens roll måste stärkas även i Europapolitiken.
Eva Biaudet
21.01.2019 kl. 06:36

Partimätningar

Enligt Yles senaste partimätning skulle stödet för SFP ha sjunkit till 2,5 procent
Mats Nylund
11.01.2019 kl. 11:44

Gruppanföranden

Interpellation om öppenheten och korrektheten i lagberedningen, 15.12 2015

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
15.12.2015 kl. 15:00

Budgetens enda behandling 14.12 2015

Svenska riksdagsgruppens gruppanförande, riksdagsgruppens 1:a viceordförande Stefan Wallin
14.12.2015 kl. 13:30

Interpellationen om sysselsättningspolitiken 9.12 2015

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
09.12.2015 kl. 15:30

Svenska riksdagsgruppens alternativa budget 25.11.2015

Gruppanförande av partiordförande Carl Haglund
25.11.2015 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2016–2019

Gruppanförande 24.11 2015, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen
24.11.2015 kl. 15:15

Vårdreformen

Gruppanförande av gruppordförande Anna-Maja Henriksson 18.11 2015
19.11.2015 kl. 11:12

Interpellation om konsekvenserna av regeringens trafikpolitiska mål

Gruppanförande, Svensk riksdagsgruppen, Thomas Blomqvist 17.11 2015
17.11.2015 kl. 15:13