Aktuellt

Stamvårdande vargjakt försvåras.

Anders Norrback
19.10.2019 kl. 10:55

Nu snackas kontinuerligt lärande

Rinnes regering har gett sin första budget för behandling i riksdagen
Mikko Ollikainen
19.10.2019 kl. 06:51

Konfliktsökare på sociala medier

Mats Löfström
12.10.2019 kl. 12:02

Damma av attityden kring psykisk ohälsa

Har du eller någon i din närmaste bekantskapskrets upplevt någon form av psykisk ohälsa?
Sandra Bergqvist
03.10.2019 kl. 05:55

Barnets trygghet och välmående i fokus

Barn och ungas psykiska ohälsa har fått stor uppmärksamhet i de österbottniska tidningarna de senaste veckorna genom satsningen #allaskafåmåbra
Mikko Ollikainen
28.09.2019 kl. 06:39

Flera positiva saker i budgeten

Regeringen har denna vecka kommit överens om sitt budgetförslag för nästa år. Jag ser flera positiva saker i budgeten och tycker att man gott kan säga att regeringens budget och politik inger hopp. Budgeten innehåller flera saker som gynnar Österbotten.
Anders Norrback
22.09.2019 kl. 05:39

Riksdagen har inlett sin höstsession 

Riksdagen har inlett sin höstsession. Vår nya regering har också börjat bli varm i kläderna och lagförslag har börjat anlända till riksdagen och dess utskott för behandling.
Anders Norrback
15.09.2019 kl. 06:42

Gruppanföranden

Interpellation om öppenheten och korrektheten i lagberedningen, 15.12 2015

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
15.12.2015 kl. 15:00

Budgetens enda behandling 14.12 2015

Svenska riksdagsgruppens gruppanförande, riksdagsgruppens 1:a viceordförande Stefan Wallin
14.12.2015 kl. 13:30

Interpellationen om sysselsättningspolitiken 9.12 2015

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
09.12.2015 kl. 15:30

Svenska riksdagsgruppens alternativa budget 25.11.2015

Gruppanförande av partiordförande Carl Haglund
25.11.2015 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2016–2019

Gruppanförande 24.11 2015, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen
24.11.2015 kl. 15:15

Vårdreformen

Gruppanförande av gruppordförande Anna-Maja Henriksson 18.11 2015
19.11.2015 kl. 11:12

Interpellation om konsekvenserna av regeringens trafikpolitiska mål

Gruppanförande, Svensk riksdagsgruppen, Thomas Blomqvist 17.11 2015
17.11.2015 kl. 15:13